"Argumenti za ukidanje neradne nedjelje i rješenja koja se nude, a sa kojima je cijela javnost mogla da se upozna u prethodnom periodu, pokazuju se kao loši u odnosu na praksu. Takođe, postavlja se pitanje da li imamo dovoljno jake mehanizme za nadzor kako bismo spriječili moguće zloupotrebe. Kao prvo, ističemo da ne postoje dokazi da je izmjena Zakona o unutrašnjoj trgovini iz 2019. godine prouzrokovala „pad ekonomske aktivnosti i otpuštanja radnika“ već je to posljedica pandemije kovid–19 koja se odrazila na ekonomiju brojnih država, pa i na crnogorsku. Ono što posebno ističemo, a u odnosu na predloge za uvećanje zarade nedjeljom, jeste da je to teren pogodan za brojne zloupotrebe kojih smo svi svjesni a koji se svakodnevno dešavaju u odnosu na prekovremeni rad, pravo na sedmični odmor i brojna druga prava zagarantovana zakonom. Izražavamo ogromnu bojazan da ćemo opet doći u situaciju da su radnici prinuđeni da se, pod prijetnjom otkazom, odriču slobodnog dana i uvećanja zarade za prekovremeni rad", navode iz Radničke partije.
Oni naglašavaju da je pomenutim zakonom u stavu 2 tačka 2 člana 35a omogućen rad nedjeljom u specijalizovanim prodavnicama ili kioscima za prodaju hljeba, pekarskih proizvoda i kolača, cvijeća, suvenira, što je u saglasnosti sa potrebama turista koji posjećuju Crnu Goru a na koje se inicijatori stalno pozivaju. Ističu da je sve izraženije uvođenje dvadesetčetvoročasovnog radnog vremena potvrda spremnosti poslodavaca da kapacitete svojih zaposlenih koriste do krajnjih granica, a to neće, kažu, dozvoliti.
"Radnička partija poziva učesnike socijalnog dijaloga da uzmu u obzir sve potencijalne zloupotrebe kojima smo svi svjedočili i poručuje radnicima i radnicama da imaju njenu apsolutnu podršku u odbrani ove civilizacijske vrijednosti. Društvo za koje se svi borimo je društvo u kom će radnička klasa ostvariti pravo na dostojanstven rad, u kom radnik neće biti rob(a) i u tome ćemo istrajati", navodi se u saopštenju.
Komentari