Sami koncept ovog projekta kao ideja nije, kaže Šainović. nužno loš, međutim, postavlja se realna sumnja koja se izražava čak i sa najviših adresa EU da je ovo samo pokušaj “utješne nagrade” za države Zapadnog Balkana kao zamjena za punopravno članstvo u EU.
Osim toga, ocjenjuje, ono što ovaj ugovor obezbjeđuje državama potpisnicama, Srbiji, Albaniji i Sjevernoj Makedoniji, sigurno jeste iskorak za te države, međutim Crna Gora u velikoj mjeri već uživa sva ta prava i olakšice kroz bilateralne ugovore sa svim tim zemljama.
Naime, podsjetio je, naši građani mogu putovati sa ličnom kartom u sve države regiona, Crna Gora nema otvorenih pitanja sa svojim susjedima i u vrlo je dobrim odnosima sa svim državama.
"Postavlja se pitanje koliko bi Crna Gora mogla da ostane imuna na političke uticaje, koji su uvijek dominantniji nad ekonomskim, od strane jasno proruskog Beograda i njegovih većih pokrovitelja iz Moskve ili drugih centara moći? Imajući na umu velikodržavnu i agresivnu nacionalističku agendu zvaničnog Beograda koja, ionako, svako malo pokušava da destabilizuje politike prilike u Crnoj Gori i otvoreno se miješa u političke procese, realna je opasnost od tihe asimilacije Crne Gore u takvom aranžmanu" navodi Šainović.
Vrlo je, napominje, malo informacija ili pozitivnih pokazatelja za Crnu Goru u ovom projektu, pa čak zadnja istraživanja govore da gotovo polovina građana nije uopšte informisana o “Open Balkan” inicijativi.
"Čini se da je, za sada, ovaj projekat više marketinška inicijativa ambicija rukovodstva Srbije koje pokušava da se nametne kao važan faktor usljed svojeg nepovoljnog međunarodnog položaja i snažnih ruskih uticaja, a Crna Gora sigurno ne treba da bude dio takvih procesa i zamagljivanja jasne evropske perspektive regiona i svojih građana", zaključuje Šainović.
Komentari