Kako je kazao, Ministarstvo prosvjete se uveliko bavi rješavanjem ključnih problema u ovom resoru.
"Da bi obrazovni sistem bio funkcionalan, moramo imati zadovoljan kadar. Materijalni status prosvjetnih radnika, kao nosilaca obrazovnog sistema, poboljšaćemo izmjenom zakonskih propisa i Granskog kolektivnog ugovora. Prebukiranost škola, nedostatak prostornih kapaciteta nastalih velikom migracijom porodica u gradove, te kašnjenje u izgradnji predviđenih škola, je veliki problem u ovom trenutku. Ministarstvo svim svojim resursima pokušava da dođe do najboljeg rješenja u interesu djece i neometanog sprovođenja obrazovnog procesa", rekao je Vojinović.
Istakao je da su preuzeli odgovarajuće mjere u cilju saniranja nastale situacije povodom smjene direktora.
"Tražili smo saradnju sa zaštitnikom imovine Crne Gore, koji zastupa državu u imovinsko-pravnim sporovima. Dogovoreno je da se nakon prvih pravosudnih izvršnih presuda sačini analiza dosadašnjih pravosnažnih presuda i predložen je najoptimalniji način okončavanja svih sudskih procesa. Cilj je smanjenje evidentnih velikih troškova koji nas očekuju.Što se tiče broja onih koji su ostali bez posla, mogu vam reći da je mali broj njih. U pitanju su profesori koji nijesu prihvatili ponuđene časove, dok su se ostali vratili u redovnu nastavu", rekao je Vojinović.
Reforma obrazovanja je, kazao je odgovarajući na pitanje Pobjede, sistemski proces koji se ne odvija preko noći.
"U saradnji sa međunarodnim partnerima radićemo na dugoročnoj sveobuhvatnoj strategiji u svim ključnim oblastima kao što su: kvalitet, pravičnost, infrastruktura i finansiranje. Važno je istaći da je usvojena Strategija za digitalizaciju obrazovanog sistema za period od 2022. do 2027. godine, koja će obuhvatiti nivoe obrazovanja od predškolskog do srednjeg, sa tri strateška cilja-unapređenje informacionog sistema obrazovanja, stvaranje digitalnog ekosistema u školama i unapređenje digitalnih vještina i kompetencija. U toku je obezbjeđivanje odgovarajuće računarske opreme, internet konekcije i unapređenje nivoa informatičke pismenosti nastavnog kadra, kako bi se elektronske evidencije i usluge vodile na adekvatan način. To su uslovi neophodni za razvoj digitalizacije. To je ujedno i odgovor na pitanje o nedostatku opreme u pojedinim školama, zbog čega su neki učenici PISA testove radili u drugim školama", kazao je Vojinović.
Osim sveobuhvatne reforme obrazovnog sistema Crne Gore na svim nivoima, potrudiće, poručuje, da stvore više prostornih kapaciteta za neometan vaspitno-obrazovni program.
"Planiramo otvaranje novih srednjoškolskih i studijskih programa, ostvarivanje bolje saradnje sa biznis sektorom kako bi obrazovali kadrove koji su konkurentni na tržištu rada, kao i stvaranje što više prilika za obavljanje stručne prakse, što će stvoriti kvalifikovaniji kadar.Posebnu pažnju ćemo posvetiti inkluziji osjetljivih grupa stanovništva i njihovom osamostaljivanju.Želje su nam velike, a Ministarstvo i zaposleni u njemu rade punim kapacitetom kako bi ih pretvorili u mogućnosti za našu djecu. Obrazovanje je ključ za budućnost u rukama mladog čovjeka. Mi ćemo učiniti sve da mu pomognemo da sebi stvori što bolju perspektivu", rekao je ministar prosvjete u intervjuu Pobjedi.
Komentari