Diplomatska aktivnost u Crnoj Gori ovih dana bila je veoma intenzivna, posjetom dva visoka evropska zviničnika.
Ovi, kao i sve češći susreti na relaciji region – Brisel, jasan su znak da se Evropska unija probudila i da, usljed straha za stabilnost ovog dijela Evrope, pomnije motri na Zapadni Balkan.
“Strah od uticaja Rusije u regionu, strah od eskalacije situacije i potreba da EU širi svoju sigurnost je uticala na to da je i Šarl Mišel sada preuzima malo veću odgovornost u odnosima sa zemljama Zapadnog Balkana”, kaže za TVCG Augustin Palokaj, dopisnik Jutarnjeg lista iz Brisela.
Balkanska turneja Šarla Mišela ima za cilj, pored ohrabrenja aspirantima i da promoviše svoju ideju stvaranja geopolitičke evropske zajednice, kaže Palokaj.
“Crna Gora, kao i sve države koje su trenutno u postupku proširenja moraju biti malo oprezne oko tih ideja, jer su do sada slične ideje služile samo da se proces uspori”, navodi Palokaj.
No, iako su se intenzivirali susreti visokih evropskih zvaničnika i lidera regiona, ostaju velike razlike u koracima koje smo kao države aspiranti, prevalili ka evropskoj zajednici, a time i dilema – kako dalje.
Sjevernu Makedoniju i dalje blokira Bugarska. Srbija je, zbog stava prema ratu u Ukrajini, pod pritiskom Zapada, a nikad direktnije je to saopštio i njemački kancelar nedavno u Beogradu.
“Mora doći do usaglašavanja srpske spoljne politike sa zajedničkom politikom EU, vezano za sankcije prema Rusiji, kao i za ubrzanje dijalog između Beograda i Prištine”, kazao je za TVCG Dragan Đukanović, predsjednik Centra za spoljnu politiku.
Na osnovu svega, može se izvući zaključak da situacija po pitanju evropskih integarcija nije ni malo jednostavna, kaže Đukanović.
24. juna predstavnici Zapadnog Balkana sastaće se sa evropskim u Briselu.
Neće proći mnogo, kada će se ponovo vidjeti na samitu EU – Zapadni Balkan, nakon 1. jula, kada će Česka predsjedavati EU.
Izvor:Rtcg
Komentari