Izglasavanju ovakve odluke prethodila je žestoka rasprava u kojoj su odbornici DPS-a i SDP-a nastojali da optuže vlast SNP-a i Demokratskog fronta da gase studije u gradu, dok su odbornici pljevaljske većine tvrdili da je cio projekat u postojećim uslovima neodrživ. Iako su ktitike sijevale na sve strane, na kraju je ipak odlučeno da fakultet u Pljevljima nastavi sa radom.
– Do sada je u Pljevljima diplomiralo 10 osoba, a zbog finansiranja studija lokalna uprava je trenutno dužna oko 374.000 eura – navela je sekretar za društvenu djelatnost Slavica Krstajić i pojasnila da su studije bez pomoći države veliki teret za opštinsku kasu.
Odbornik Nove Velizara Gazdića smatra da nije bilo potrebno sazivati skupštinu povodom pitanja studija, jer tadašnja DPS vlast nije pitala za mišljenje lokalnu uprava ni kada je istureno odjeljenje Mašinskog fakulteta počinjalo sa radom 2008. godine.
Odbornik SNP-a Zdravko Bajić pitao je kolege iz DPS-a da li je bivša vlast vršila bilo kakvo istraživanje o tome da li Pljevljima treba Mašinski fakultet i podsjetio je da su nedavna istraživanja pokazala da takav projekat nema opravdanost. Odbornik DF-a Vladislav Bojović tvrdi da u čitav slučaj treba da se umiješa tužilaštvo jer je samo opremanje Akademskog centra koštalo milion i 515 hiljada eura, a godina studija koštala je Opštinu 250.000 eura. On je istakao i da je studentima ostala dužna po pet stipendija fondacija na čijem su se čelu nalazili predsjednik i potpredsjednik opštine, Filip Vuković i Avdo Ajanović. Bojović je poručio i da Vuković i Ajanović obezbijede 250.000 eura ukoliko u DPS-u vjeruju da finansiranje studija nije veliki teret.
Kako je jučerašnju glavnu raspravu izbjegao Filip Vuković, glavnu odbranu DPS-a vodio je sam Avdo Ajanović, koji je Bojoviću zamjerio zbog direktnih napada. Ajanović je ostao pri tvrdnjama da pljevaljska većina želi da ugasi studije u Pljevljima, kao i da se svaki projekat može ugasiti ukoliko je loše vođen. Prema njegovim riječima prethodna vlast otvaranjem studija namjeravala je da pomogne studentima da što lakše studiraju.
Tokom rasprave pomenuto je da su pojedini studenti po četiri puta obnavljali istu godinu da bi sačuvali porodičnu penziju, a poručeno je i da se grupa visokoškolaca ne može predstavljati kao ozbiljna obrazovna ustanova, pa prema tome čitava priča nije održiva. Pojedini odbornici isticali su da državna vlast treba da pozove na odgovornost bivšu lokalnu upravu zbog toga što je bez zakonskog odobrenja preuzela na sebe da se bavi visokim obrazovanjem.
Ipak, na kraju rasprave predloženi zaključci, kojima se studije produžavaju za tri godine, usvojeni su većinom glasova.B. Je.
(Izvor:Dan)