Prošle nedjelje britanska policija otkrila je pola tone kokaina sakrivenu u grupi banana na brodu iz Kolumbije u luci u Eseksu u jugoistočnoj Engleskoj.
Ogroman ulov dio je trenda sve većeg broja hapšenja gdje je kokain, koji se može kupiti za oko 3.200 funti po kilogramu u Kolumbiji i prodati za 30.000 funti jednom u Velikoj Britaniji, pronađen sakriven u bananama nakon prelaska Atlantika.
U junu je u luci Setubal u Portugalu pronađeno osam tona kokaina sakrivenog u pošiljci banana iz Kolumbije.
Dvije nedjelje ranije, 840 kilograma kokaina pronađeno je sakriveno među bananama raspakovanim u supermarketima u Češkoj.
Nije to bio prvi put da se kokain prepun banana greškom pojavio u supermarketima ili prodavnicama. Jedan farmer iz Belgije se spremao da proda kutije banana koje je upravo kupio na pijaci kada je otkrio da sadrže i pakete kokaina.
U aprilu je četiri tone kokaina sa potencijalnom uličnom vrijednošću od 300 miliona funti, pronađeno sakriveno među 20 paleta banana u kontejneru iz Kolumbije u dokovima Sautemptona na južnoj obali Engleske.
U istoj luci u januaru ove godine, pored banana iz Kolumbije pronađeno je nešto više od 100 kg kokaina.
Nedelju dana kasnije, tona kokaina otkrivena je u Sautemptonu u kutijama za banane na putu za Antverpen, a pronađeno je 400 kg kokaina koji je bio upakovan u pošiljke banana u Crnoj Gori, na putu od Ekvadora do Albanije.
Prethodnog mjeseca, duž engleske obale u Kentu, 1,2 tone droge pronađeno je u kutijama banana koje su otpremljene iz Kostarike, a tri tone kokaina u bananama u italijanskoj luci Đoja Turo. Lista se nastavlja.
Pa šta se dešava? Zašto se kokain i banane tako često nalaze zajedno?
Kokain i banane imaju bliski afinitet – oba potiču iz Latinske Amerike i izuzetno su traženi u Evropi.
Velika Britanija, na primjer, najveći potrošač banana u Evropi, sedmi je najveći uvoznik banana u svijetu. U 2020. Velika Britanija je uvezla banana u vrijednosti od 476 miliona funti, a najveći izvor je Kolumbija, koja je ujedno i najveći svjetski proizvođač kokaina. Velika Britanija, kao i veći dio zapadne Evrope, takođe je važno tržište i za švercere droge.
"Banane i kokain su istog regionalnog porijekla i oboje su potrošni materijal velike potražnje u Velikoj Britaniji“, rekao je Toni Sagers, konsultant za organizovani kriminal i bivši šef odjeljenja za droge i obavještajne podatke u Nacionalnoj agenciji za kriminal.
“Zbog toga ima smisla iskoristiti legitimno prisustvo jednog da pokrije i prikrije drugog, prema istim ulaznim tačkama i tržištima. Šverceri će znati da će stotine pošiljki banana krenuti ka Velikoj Britaniji”.
Saggers je rekao da se krijumčari ili infiltriraju u legitimne pošiljke, ili postavljaju sopstvene pošiljke koristeći lažne kompanije ili lažnu dokumentaciju.
On je rekao da bi šverceri kokaina mogli da iskoriste povećane pošiljke banana iz Kolumbije u Veliku Britaniju zbog izlaska Britanije iz Evropske unije.
"Ako, kao rezultat industrijskih promjena izazvanih uticajem Bregzita, industrija mekog voća usmjeri većinu svojih proizvoda direktno u Ujedinjeno Kraljevstvo, onda će se kriminalci prilagoditi i koristiti taj direktni kanal za prikrivanje”.
Ali postoje konkretniji razlozi zašto su banane postale tako idealan model za šverc od strane kolumbijskih kokainskih bandi.
"Postoje tri razloga zbog kojih se kokain tako često prenosi u pošiljkama banana“, rekao je za VICE World News Džeri Mekdermot, ko-direktor i suosnivač Insight Crime, istraživačkog centra koji proučava organizovani kriminal u Americi, sa sjedištem u Kolumbiji.
"Prvo, glavni region za proizvodnju banana u Kolumbiji, Uraba, dom je najmoćnije organizacije za trgovinu drogom u zemlji, Gaitanistas, kao i izvozna luka Turbo.
"Drugo, banane, kao kvarljiva roba, moraju što brže da prođu kroz luke, čime se vrši pritisak na carinske organe. I treće, banane treba da se transportuju u rashladnim kontejnerima, koji su savršeni za skrivanje kokaina, bilo u rashladnim jedinicama ili debljim zidovima.
Keith Ditcham, vršilac dužnosti direktora Grupe za istraživanje organizovanog kriminala i policije, rekao je: „Većina kokaina iz Latinske Amerike dolazi u kontejnerskim pošiljkama, a krijumčarima je potreban teret za pokrivanje, a to pokrivanje odražava trgovinski izvoz koji dolazi u Evropu iz Kolumbije. Postoji dobra trgovina bananama između Latinske Amerike i Ujedinjenog Kraljevstva, tako da su banane najočigledniji teret za pokrivanje. Šverceri ne žele da koriste skupu robu.”
S obzirom da su banane tako čest saputnik kokaina u švercu, nije li to sada nešto što su vlasti usjele da suzbiju?
“Da, to je crvena zastava”, rekao je Ditcham. „Policajci će biti svjesni da se ovo voće koristi kao paravan za šverc kokaina. Ali oni moraju da koriste obavještajne podatke, ne mogu da pretražuju svaku pošiljku.”
Komentari