Kolumbijski zvaničnici podijelili su region oko glavnog grada na devet zona – svakoj zoni naizmjenično se isključuje vodosnabdijevanje na 24 sata. Procjene su da je preko 10 miliona ljudi pogođeno ovim mjerama. Bolnice i škole izuzete su iz restrikcija.
Gradonačelnik Bogote situaciju je nazvao izuzetno teškom.
"Nemojmo trošiti ni kap vode u Bogoti u ovom trenutku. To će nam pomoći da se ova ograničenja brže ukidaju ili smanjuju", poručio je gradonačelnik Karlos Fernando Galan na konferenciji za novinare predstavljajući mjere štednje.
Restrikcije, koje su najavljene ranije ove nedjelje, stupile su na snagu u četvrtak. Gradske vlasti će, objasnio je, ponovo procjenjivati situaciju za dvije nedjelje i donijeti odluke u skladu s tim.
Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro najavio je "značajnu promjenu" u zaštiti vodnih resursa u narednih 30 godina.
Upozorio je na "nesmetanu urbanizaciju" i kritikovao "pljačkanje" vodnih resursa od strane poljoprivrede i građevinske industrije.
Stručnjaci su ipak ovaj problem sa kojim se Bogota suočava povezali sa klimatskim fenomenenom "El Ninjom", zbog koga se globalne temperature naglo povećavaju.
Nije Bogota jedina u problemu u tom regionu, i glavni grad Meksika Meksiko Siti, kao i glavni grad Urugvaja Montevideo takođe su se součavali sa nestašicom vode posljednjih godina.
Komentari