Valensa: Evropu čeka masovno nezadovoljstvo i revolucije
Leh Valensa, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1983.

Izjednačiti šanse svih članica EU

Valensa: Evropu čeka masovno nezadovoljstvo i revolucije

Bivši poljski predsjednik Leh Valensa upozorio je tokom Evropskog foruma u Krinjici da Evropu čeka masovno nezadovoljstvo u društvu i možda i revolucije ukoliko se ne izravnaju šanse svih zemalja u Uniji, prenosi Blic.

- Ni danas nema povjerenja među zemljama EU što otvara prostor bujanju birokratije. Krize u Evropi su izbijale zbog toga što zemlje nisu vodile računa o drugima. Kada nismo rivali, ne trkamo se, bolje izlazimo na kraj sa krizama - kazao je Valnesa poljskoj televiziji tokom foruma nazvanog Davos istoka koji traje od 3. do 5. septembra.

Rješenje bivši predsjednik, dobitnik Nobelove nagrade za mir iz 1983. godine, vidi u brzoj i potpunoj integraciji EU zato što bez odlučnih poteza i mjera kojima bi se izjednačile šanse svih članica u Uniji, zajednicu čekaju možda i revolucije.

- Više se ne plašimo susjeda i šta će raditi mase radnog naroda? Ići će po pravdu, poštenje, po jednake šanse. Ako ne popravimo ekonomski sistem i demokratiju biće tolikih razlika da će izbiti revolucije - rekao je Valensa.

Bivši predsjednik Poljske i legendarni vodja otpora Poljaka komunističkom režimu na čelu Solidarnosti, prvih nezavisnih sindikata iza gvozdene zavjese, pozdravio je što u poslednje vrijeme u evropskoj debati sve više preovladjuju razum i mudrost, a ne bacanje kamenicama.

- Moramo da nađemo odgovor na najvažnija pitanja. Kao prvo, kakav ekonomski sistem. Komunizam svakako ne ali ne ni ovakav kapitalizam. Moramo da uvidimo da je demokratija sve smješnija, a ona mora da bude ozbiljna. Ne ova stara koja daje prava nego nova koja će uz prava uvesti i obaveze. I najkrupnije pitanje. Moramo da ujednačimo osnove u Evropi. Ne može svaka zemlja da ima druge temlje - rekao je Valensa.

Na trodnevnom 23. Ekonomskom forumu od 3. do 5. septembra u Krinjici na jugu Poljske glavna tema debata biznismena, političara i stručnjaka iz srednje i istočne Evrope ovog puta je "Perspektiva novog dogovora" o ekonomskim, političkim i društvenim promjenama koje je u regionu nametnula svjetska ekonomska kriza.