Klostridija ili bolnička bakterija obično se javlja nakon upotrebe antibiotika. Najčešće pogađa starije osobe u bolnicama ili u ustanovama za dugotrajnu njegu. Ljudi koji nisu u ustanovama za njegu ili u bolnicama takođe se mogu zaraziti klostridijom. Neki sojevi bakterije mogu izazvati ozbiljne infekcije i mogu čak uticati i na mlađe ljude.
Blage, sporo klijajuće klostridija infekcije mogu se riješiti same ili uz pomoć jakih probiotika. Međutim, ovo nije uobičajeno. Ako imate ozbiljne simptome ili ne možete da ostanete hidrirani, idite u bolnicu ili kliniku za hitnu njegu i zahtevajte testiranje na toksine.
„Uzrok je i lek”. Ironično, prva stvar kod lečenja klostridije uključuje uzimanje antibiotika. Većina antibiotika ubija vašu crijevnu floru, ali neće dodirnuti klostridiju. Trenutno postoje tri antibiotika koji mogu da ubiju klostridiju: Flagil, Vancomicin i Dificid.
FLAGIL (koji se takođe zove Metronidazol) se koristi za blage slučajeve klostridije. To je najjeftinija, ali najmanje efikasna opcija. Flagil je bio glavni izbor kada je bilo u pitanju liječenje klostridije dugi niz godina, ali je posljednjih godina ljekarima savjetovano da ga više ne koriste zbog potencijalnog dugotrajnog oštećenja koje može da izazove nervnom sistemu i crijevnoj flori.
Mnogi ljekari nisu u toku sa ovim i pokušaće da vam daju Flagil. Ako možete umesto toga tražite Vankomicin. Flagil može biti efikasan za neke sojeve klostridije, ali tokom godina mnogi sojevi su postali otporni na njega. Ovaj lijek ubija većinu ili svu vašu crijevnu floru u procesu dovođenja klostridije u stanje mirovanja.
Ako se vaša crijevna flora ne popuni prije nego što klostridija ponovo proklija, klostridija će se vjerovatno ponovo pojaviti. Sve u svemu, Flagil je zastareo lijek koji se sve ređe preporučuje za liječenje klostridije.
Vankomicin je trenutno najpopularniji kod liječenja klostridije. On manje ubija dobre bakterije vašoj flori nego Flagil, što organizmu omogućava da ponovo naseli dobre bakterija brže nego što spore klostridije klijaju.
Vankomicin takođe ima manje neželjenih efekata od Flagila. Tečni oblici mogu izazvati gubitak sluha i oštećenje bubrega. Pilule generalno ne izazivaju ove neželjene efekte, ali će smanjiti nivoe kalijuma, što može izazvati grčeve u nogama, umor, čudan ukus u ustima, lupanje srca i vrtoglavicu. Neće svi iskusiti ove neželjene efekte. Unošenje hrane bogate kalijumom je važno tokom i nakon uzimanja ovog lijeka. Vankomicin ubija proklijale bolničke bakterije, ali ne može ubiti nijednu koja se povukla u svoj oblik spora.
Dificid (koji se takođe naziva Fidaksomicin) je najefikasniji lijek za liječenje klostridije. Još manje remeti floru od Vankomicina, a takođe je sposoban da ubije spore. Međutim, ovaj lijek je vrlo skup, tako da ga vaše osiguranje možda neće pokriti i ljekari ga obično prepisuju samo ako Vankomicin ne djeluje. Dificid je prilično nov i dugoročni neželjeni efekti trenutno nisu poznati.
Nemojte konzumirati mliječne proizvode dok ste na antibioticima. Visok sadržaj kalcijuma čini da antibiotici ne rade ispravno. Možete bezbjedno da konzumirate mliječne proizvode nakon završetka liječenja, ako oštećena crijeva to mogu da podnesu. Doktori će vjerovatno preporučiti jogurt, ali probiotički suplementi su efikasniji za ovo.
Izvor: nova.rs
Komentari