U velikom štrajku bolničkih lijekara i sestara, najavljenom za 12 dana, učestvovati će između 60 i 70 posto medicinskih sestara i tehničara svih zdravstvenih ustanova koje se finansiraju sredstvima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), osim hitne medicine i primarne zdravstvene zaštite.
Štrajk počinje u srijedu, 18.septembra, i trajaće do ispunjenja zahtjeva, potvrdilo je Glavno vijeće Hrvatskog stručnog sindikata medicinskih sestara – medicinskih tehničara uz najavu kako će za vrijeme štrajka biti smanjen broj usluga i raditi će se kao nedjeljom.
Sindikati lijekara i sestara najavili su štrajk nakon što je propao postupak mirenja s Vladom, 26. avgusta.
Traže potpisivanje novog kolektivnog ugovora, u kojem bi se uvažili njihovi zahtjevi da se svaki redovan rad duži od 40 sati tjedno plati 50 posto više, kao prekovremeni rad.
Članovi sestrinskog sindikata upozoravaju da je riječ o hiljadama neplaćenih prekovremenih sati, da se njihova profesija godinama sistematski zanemaruje, ne vrednuju im se svi poslovi koje obavljaju, a u sistematskom vlada hroničan nedostatak sestara i tehničara.
Kritike ministru
„Jedna sestra radi za pet sestara“, istakla je predsjednica Glavnog vijeća sindikata Ankica Prašnjak, koja je oštro kritikovala medijske napise u kojima se uspoređuju plate policajaca i sestara.
„Ne želimo da nas se u medijima predstavlja kao nekoga ko traži hljeba iznad pogače. Imamo po stotine prekovremenih sati“, poručila je Prašnjak i istakla da je to poređenje s policijom ispod svake mjere svih koji su odgovorni za pisanje medija.
Građane je pozvala da im daju podršku, jer tu je riječ o svakom budućem pacijentu koji, zbog sadašnje vladine politike, sutra neće imati adekvatnu zdravstvenu zaštitu.
„Povećavaju participacije, smanjuju odjeljenja, a to je ispod mjere svake vlade koja bi morala štititi socijalne interese“, upozorila je Prašnjak.
Oštre kritike uputila je i na račun ministra zdravlja Rajka Ostojića i njegovih izjava o smanjenju plata u zdravstvu, navodeći kako „nije istina što ministar tvrdi jer jednokratno iznosi računice“.
Iz sindikata tvrde kako se u Ministarstvu zdravlja nisu ni potrudili izračunati koliko su smanjene plate, i navode da su sestrama plate ovoga ljeta pale do 30 posto.
(AlJazeera)