O ostavkama u Vladi dopisom je obavijestila predsjednicu Skupštine Danijelu Đurović.
- Obavještavam Vas da, nakon izglasavanja nepovjerenja 43. vladi Crne Gore na sjednici Skupštine od 19. avgusta 2022. godine, podnosim ostavke na funkcije potpredsjednice Vlade za spoljnu politiku, evropske integracije i regionalnu saradnju i ministarke evropskih poslova u tehničkom mandatu – navela je Marović u dopisu predsjednici Skupštine.
RAZLOZI
Sa druge strane, na Fejsbuk profilu je o svojoj odluci informisala i građane. U objavi je ukazala da je funkcije koje je pokrivala „preuzela sa velikim entuzijazmom i željom da proces pristupnih pregovora dovede u završnu fazu, a državu do članstva u Evropskoj uniji“.
Ipak, istakla je da ispunjenje tog cilja nije moguće u aktuelnim uslovima.
- S obzirom na to da političke partije prozivaju jedna drugu za nečinjenje putem medija, umjesto da sjednu za sto da se dogovore o ključnim pitanjima i prioritetima od značaja za demokratizaciju i integraciju, ispunjene ovog cilja, odnosno ubrzanje evropskog puta, nije moguće u ovakvim uslovima – saopštila je Marović.
Pojasnila je da zbog zaokruživanja tehničkog dijela procesa, koji se odnosi na rekonstrukciju pregovaračke strukture, definisanje procedura u Ministarstvu i redovnih obaveza u procesu pregovora, ranije nije napustila funkcije koje je pokrivala.
- Smatram da smo, moj tim i ja, u mjeri u kojoj je to bilo moguće, uz sva ograničenja zbog tehničkog mandata Vlade, uspjeli da uradimo dosta. Zbog toga želim da zahvalim državnom sekretaru, generalnim direktorima i svim zapošljenima u Ministarstvu evropskih poslova na posvećenosti i iskrenoj želji da Crnu Goru približimo EU. Bilo je zadovoljstvo raditi sa vama – poručila je Marović na Fejsbuku.
Zanimljivo je da je ostavka Marović uslijedila nakon što je Pobjeda juče objavila da je „Analiza o prednostima i manama učešća u regionalnoj inicijativi ‘Otvoreni Balkan’“, a koju je izradilo Ministarstvo evropskih poslova, skinuta sa dnevnog reda zajedničke Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku i Komisije za ekonomsku politiku i finansijski sistem. To je učinjeno na zahtjev ministra pravde u tehničkom mandatu Marka Kovača koji je insistirao da bi o tome trebalo prethodno da se izjasni uži kabinet odlazećeg premijera Dritana Abazovića.
Pisali smo i da je Marović negodovala zbog odgađanja te rasprave, ali da je na kraju prihvatila da Vlada konačan stav formuliše tek nakon što Abazović i njegova uža ekipa daju mišljenje.
Kako je ključni zaključak tog dokumenta da Crna Gora ne bi trebalo da donosi odluku o pristupanju regionalnoj inicijativi „Otvoreni Balkan“, jasno je da je Marović trpjela veliki politički pritisak da mišljenja iz analize ne budu dostupna javnosti. To iz razloga što i sam Abazović, ali i pojedini ministri, poput ministra poljoprivrede Vladimira Jokovića smatraju da je riječ o inicijativi koja bi koristila Crnoj Gori.
(NE)SLAGANJA
Ipak, nakon što je Pobjeda objavila nalaze analize, ona je rano juče, prije informacije da je Marović podnijela ostavku, objavljena na sajtu Ministarstva evropskih poslova.
Tokom mandata u Vladi Marović je bila i jedina ministarka iz redova GP Ura koja nije uvijek bila saglasna sa potezima odlazećeg premijera Dritana Abazovića. Prvo razilaženje u stavovima dogodilo se u julu oko usvajanja teksta takozvanog Temeljnog ugovora koji je Abazović u tajnosti potpisao sa Crkvom Srbije.
Mediji su tada pisali da je Marović na sjednici Predsjedništva Ure na kojoj se raspravljalo o tom dokumentu nudila ostavke na funkcije koje pokriva i isticala da ugovor favorizuje Srpsku pravoslavnu crkvu.
Međutim, ubrzo je demantovala te informacije poručujući da „Ura nikad nije bila jedinstvenija“.
Vijest o njenoj ostavci tokom jučerašnjeg dana izazvala je brojne reakcije. Tako je, odlazeći premijer Abazović ustvrdio da bi bilo neozbiljno da je ostavka Marović povezana sa analizom o „Otvorenom Balkanu“.
- Nemam neki značajniji komentar. Ura je partija koja baštini svoje principe, mi nijesmo tu da štitimo principe nekih drugih – rekao je Abazović.
Ipak, kazao je da razumije razloge koji se odnose na aspekte evropskih integracija.
- Mi samo treba da znamo da su EU integracije, odnosno transformacija crnogorskog društva, maraton, to nje sprint. Mi smo zatekli mnoge naslijeđene probleme u proteklih 30 godina, da je bilo volje u ovih 30 godina već bi bili članica EU – naveo je Abazović.
ALARM
Sa druge strane, poslanik Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić ocijenio je da je, iako dolazi sa zakašnjenjem, ostavka Marović jedini ispravan potez.
- Započela je, dakle, sezona napuštanja potonulog Abazovićevog broda koji pokušava cijelu državu da povuče na dno – napisao je Nikolić na Tviteru.
Oglasili su se i Socijaldemokrate. Oni su ocijenili da bi ostavka Marović trebalo da bude alarm i za odlazećeg premijera Abazovića, koji bi i sam, kako su kazali, podnošenjem ostavke stavio tačku na dalje sopstveno ali i političko brukanje države koju, nažalost, predstavlja.
- Sluganska politika sa elementima veleizdaje, koju Abazović i njegova partija vode, dovela je do toga da jedna od njegovih najbližih saradnica kaže - dosta je i izađe iz cijele priče, nakon što je i kao osoba, i kao izgrađeni NVO aktivista, i te kako izgubila kredibilitet u javnosti – istakli su.
Iz Pokreta „Evropa sad“ ocijenili su da ostavka Marović predstavlja nastavak političkog haosa koji je izazvala pala 43. vlada i ukazali da su jedino odgovorno rješenje vanredni parlamentarni izbori.
- Formiranje neke nove vlade bez izbora predstavljalo bi novu neodgovornost prema građanima i državi, kojom bi se stvorio još veći haos u institucionalnom sistemu Crne Gore – saopštili su iz Pokreta „Evropa sad“.
Vlada ,,greškom obrisala“ analizu MEP-a?!
Ministarstvo evropskih poslova, juče tokom dana, uklonilo je sa sajta tog resora i stranice eu.me „Analizu o prednostima i manama učešća u regionalnoj inicijativi ′Otvoreni Balkan′“, u kojoj je kao ključni zaključak navedeno da Crna Gora ne bi trebalo da pristupi toj regionalnoj inicijativi. Nakon što je portal Pobjeda ukazao na to analiza je ponovo objavljena na sajtu, a iz Vlade su saopštili da je uklonjena greškom.
Informacija o analizi objavljena je rano juče na sajtu Ministarstva evropskih poslova i ona je sadržala link koji je vodio do stranice eu.me na kojoj je zainteresovana javnost mogla da pročita ocjene koje je izradio resor sada već bivše ministarke Jovane Marović. Tokom dana informacija je uklonjena sa naslovnice sajta MEP-a i na to je prvi ukazao Centar za građansko obrazovanje.
- CGO pita Vladu - ko je naredio i zašto je skinuta analiza MEP-a o prednostima i manama priključenja Crne Gore ,,Otvorenom Balkanu“? Ovo je pokazatelj da ulazimo u crvenu zonu odlučnosti pojedinaca u toj vladi da se, suprotno nespornoj argumentaciji, radi na štetu države Crne Gore - poručili su iz ove NVO na Tviteru.
Ipak, CGO je ukazao da je „čistačima“ promaklo da uklone analizu sa linka sajta eu.me na kojem je ranije zapamćena i uputio građane da je mogu tamo pogledati.
Međutim, „čistači“ su ubrzo „ispravili grešku“, pa su, nakon što im je ukazano na „propust“ analizu uklonili i sa tog linka.
Ubrzo su se oglasili iz Vlade i obavijestili da analiza nije obrisana njihovom instrukcijom, već da je došlo do tehničke greške.
Insistiranje na „Otvorenom Balkanu“ je rad protiv interesa države
Centar za građansko obrazovanje prokomentarisao je Analizu o „Otvorenom Balkanu“ i ukazao da bi svako insistiranje na priključenju „Otvorenom Balkanu“ predstavljalo rad protiv interesa države.
- Nadamo se da će se Vlada pridržavati ovog dokumenta, iza kojeg stoji njeno ministarstvo, jer bi nakon ovog svako insistiranje na priključenju „Otvorenom Balkanu“ predstavljalo rad protiv interesa države – naveli su iz CGO.
Istakli su da analiza potvrđuje i ranije iznešene relevantne stavove, koje je i CGO zagovarao.
Analizu su komentarisali i u SDP-u, SD-u i Forci.
Generalni sekretar SDP-a Ivan Vujović ocijenio je da analiza potvrđuje da regionalna inicijativa mnogo više šteti nego što koristi evropskom putu Crne Gore.
- Analiza Ministarstva evropskih poslova, koja je na istom fonu sa zaključcima Berlinskog procesa i nalazima Evropskog parlamenta, samo je dodatna potvrda stava da inicijativa „Otvoreni Balkan“ nije u skladu sa državnim interesima i našim evropskim putem – istakao je Vujović.
Politička direktorica SD-a Irma Nišić ocijenila je da analiza potvrđuje kakve štetne i opasne namjere po državu Crnu Goru se kriju iza inicijative „Otvoreni Balkan“.
Predsjednik Force Genci Nimanbegu istakao je da bi pridruživanje regionalnoj inicijativi bio korak nazad na putu evropskih integracija.
- Sa žaljenjem mogu da konstatujem da Vlada, koja je tehnička od 19. avgusta, nastoji da Crnu Goru unaprijedi ka podršci inicijativi „Otvoreni Balkan“. Nema tu šta da se podrži, što potvrđuje i Evropski parlament! To nam je jasno od 2017. godine kada su u Beogradu ideju Mini Šengena predstavili bivši komesar Johanes Han i Vučić – poručio je Nimanbegu.
Izvor: Pobjeda
Komentari