U ovakvim uslovima, naglašavaju, dodatno je limitirana mogućnost dovođenja stranih investitora. Nestabilnost takođe uslovljava rastuću cijenu kao i troškove i ona se loše odražava na poslovanje preduzeća.
Predsjednik Crnogorskog udruženja poslodavaca prof. dr Vasilije Kostić smatra da je stabilna politička situacija ključni preduslov društveno-ekonomskog razvoja. Ukoliko je ona narušena, tvrdi da su narušeni i svi elementi koji konstituišu uslove za obavljanje bilo kakve privredne aktivnosti.
"Nestabilna politička situacija je u direktnoj vezi sa rastom neizvjesnosti, a ona je sama po sebi nepoželjna okolnost jer ne omogućava da se preduzeća bave predviđanjem a to znači planiranjem, a kada preduzeća to nijesu u stanju, ili im je to otežano kao sada, poslovni rezultati izostaju, a naročito se zaustavljaju investicije, domaće i strane bez kojih nema razvoja", kazao je Kostić.
Dakle, po njegovim riječima, politička nestabilnost je jedan od ključnih limitirajućih faktora razvoja ne samo privrede već i društva u cjelini.
"U periodu političke nestabilnosti, preduzeća, kao uostalom i svi drugi subjekti u društvu, traže „referentne tačke“, orijentire, koje bi im kako-tako pomogle u predviđanju-planiranju budućih događaja i da u skladu s tim koncipiraju svoju poslovnu aktivnost odnosno poslovnu stategiju. To se radi sa manje ili više uspjeha ali sasvim sigurno sa znatno manje kapaciteta nego da su uslovi stabilni", kazao je Kostić.
Nestabilnost, kako ističe, ima rastuću cijenu, rastuće troškove i ona se loše odražava na poslovanje preduzeća.
"A kada se tako odražava na poslovanje preduzeća odnosno privrede jasno je da tada kao zajednica zaostajemo u ekonomskom, a potom i u društvenom razvoju",poručio je Kostić.
On je mišljenja da više ne postoji niko kome nije jasno da mi radimo u „korist“ svoje štete, ne ulazeći u to ko šta čini i ko šta pokreće i iz kojih razloga.
"Na opštem nivou, rezultanta našeg ponašanja je pogubna za nas zajedno. Tu se više ne radi o lošoj slici koju šaljemo, već je tu riječ o kreiranju slike o hroničnoj nestabilnosti koja predstavlja našu imanentnost. Percepcija međunarodne javnosti, kada smo mi u pitanju, izražena je najbolje terminom „balkanizacija“ koji znači sve samo ne stabilnost i red. Eto dotle smo došli da nas svijet tako percipira i da takvim epitetima „obogaćuje“ svoj rječnik", naglašava Kostić.
I što je najgore, kako je istakao, mi ne da ne pristajemo na to već na tome insistiramo.
" A o gubicima koji nastaju kao rezultat takvog ponašanja ne treba trošiti riječi", kazao je Kostić.
Komentari