Ekstraporez: Srbija planira da uvede dodatni porez bogatašima
Srbija uvodi novi porez na bogatstvo/ Foto: Ilustracija

Ministarstva finansija i privrede uvodi nove poreske stope na zarade i imovinu

Ekstraporez: Srbija planira da uvede dodatni porez bogatašima

Šta očekuje Srbiju u promjeni poreske politike, manji porezi na rad, više stope za velike plate. Knežević: Povećaću plate kada se smanje nameti

KO će i koliko tačno biti "pogođen" novim poreskim stopama na zarade i imovinu, koje pripremaju ministarstva finansija i privrede biće poznato za desetak dana. Sigurno je jedino da će, po tvrdnjama novih ministara, najveći udar podnijeti oni sa dubljim džepom. Ipak, koja je to granica koja odvaja bolje plaćene radnike od ostalih, još nije utvrđeno. 

- Tačno je da je novi ministar finansija najavio poresku reformu, ali to je složen i obiman posao koji još traje - rečeno je "Novostima" u Vladi Srbije. - Međutim, neodgovorno je izlaziti u javnost sa detaljnom kalkulacijom dok se cio posao ne završi. 

Spuštanje opterećenja na zarade podrazumjevalo bi, osim smanjenja poreza, i niže doprinose. Da bi se to sprovelo u djelo neophodno je prethodno izmjeniti zakone koji se odnose na ove dažbine. Uz to, smanjenje opterećenja zarada dovešće i do pada priliva u budžet, koji mora da se nadomjesti iz drugih izvora. Rješenje za kompenzovanje nedostajućih sredstava u roku od 10 do 15 dana trebalo bi da da Ministarstvo privrede.

- Ministarstvo privrede uskoro će izaći sa podacima, koji su to tačno izvori kojima će se nadomjestiti taj manjak u budžetu od milijardu evra - kaže za "Novosti" Milan Knežević, potpredsjednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća.

- Ako bi se smanjili porezi na rad, "utjeraće" se poslodavci koji "drže" neprijavljene radnike da ih vrate u legalne tokove, isto kao i oni koji isplaćuju zarade jednim dijelom u kešu, a veći dio nas iskoristiće to da bi povećao zarade zaposlenima, među kojima sam i ja.

Drugi dio će ući u legalne tokove i s tim kapitalom će vjerovatno investirati u neke druge poslove. Znači, nećemo mi taj dio novac podići, i ako ga podignemo, država će ga oporezovati sa 20 odsto dobiti. Dakle, i taj novac koji je ušteda ponovo će praviti pozitivne bilanse.

Knežević ističe da Srbija ima izuzetno visoka poreska opterećenja na rad, pogotovo ako se sagledavaju u odnosu na najmanju kupovnu moć i standard građana, najmanje investicije i veliki broj nezaposlenih.

 

Dačić: Normalno je da bogati plaćaju veće poreze

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je normalno da bogatiji plaćaju veće poreze i istakao da se za tako nešto zalagao i u predizbornoj kampanji, prenosi Tanjug.

Upitan da komentariše napise u medijima da Ministarstvo finansija planira progresivno oporezivanje na plate iznad 100.000 dinara, Dačić je naglasio da sigurno neće biti udara na standard siromašnih gradjana, ali i da se ne zalaže za poreze koji bi ugušili privredu i građane. 

- Oni koji imaju najviše treba i da daju. To je pravedno - kazao je Dačić odgovarajući na pitanja novinara nakon sastanka sa grčkim ministrom javnog reda i zaštite gradjana Nikosom Dendijom. 

Ponovio je da je normalno da veće poreze plaćaju oni koji su bogatiji, ali i dodao da se upravo na tom pitanju pravi razlika izmedju političkih opcija, odnosno da su socijalisti i levičari uvek za to, a neoliberali uvek za što manje poreze.