Podsjeća se da je ulazak Hrvatske u EU u julu proslavljen i kao oporavak od godina rata tokom krvavog sloma Jugoslavije.
Hrvatska se, međutim, brzo našla u nesuglasju sa svojim novim kolegama zbog izmjena njenih zakona o izručenju, donesenih samo nekoliko dana prije pristupanja uniji, a koji su, navodi Rojters, obezbijedili zaštitu veterana hrvatskog rata za nezavisnost 1991-1995 od istraga u drzavama članicama EU.
Opoziciona Hrvatska demoratska zajednica, optužila je lijevo orijentisanu hrvatsku vladu da ne poštuje propise EU-a kako bi zaštitila bivšeg visokog funkcionera jugoslavenske i hrvatske tajne službe Josipa Perkovića.
Perkovića potražuje Njemačka zbog sumnje da je učestvovao u organizovanju ubistva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine u Bavarskoj.
Izmjena zakona o izručenju neposredno uoči pristupanja Hrvatske EU bio je, kako su tvrdili hrvatski mediji, razlog zbog kojeg je njemačka kancelarka Angela Merkel otkazala dolazak u Zagreb na proslavu koja je povodom priključenja Hrvatske EU bila 30. juna.
Zagreb će vjerovatno ove godine prekršiti i budžetska pravila EU-a zahvaljujući recesiji koja se, kako se navodi, produžila.
Očekuje se da Evropska komisija prema Hrvatskoj primijeni član iz pristupnog ugovora koji joj omogućuje da sprovede kaznene mjere ako se prekrše pravila EU, takozvani zaštitni član, odnosno zaštitne mjere predviđene članom 39 ugovora o pristupanju, prenio je list.
"Strpljenje je isteklo. Vjerovatno ćemo pokrenuti zaštitni član", rekao je Rojtersu jedan neimenovani visoki funckoner EK i dodao da će se to vjerovatno dogoditi na redovnom sastanku povjerenika EU-a naredne sedmice.
Vlada u Zagrebu je nastojeći da izbjegne sankcije prošlog mjeseca obećala da će u potpunosti primijeniti evropska pravila.
Dodaje se i da evropska povjerenica za pravosuđe Vivijana Reding u pismu hrvatskom ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću od 4. septembra poručila da obećanje da će Hrvatska naredne godine promijeniti način sprovođenje evropskog naloga za hapšenje nije dovoljno.
Ona je rekla da bi nepoštovanje pravila moglo dovesti do odlaganja pristupanja Hrvatske zoni Šengena, što je Zagreb odredio kao jedan od svojih prioriteta.
Pozivajući se na dvoje diplomata, Rojters navodi da bi u ovom slučaju Komisija mogla iskoristiti sredstva namijenjena Hrvatskoj za poboljšanje nadzora granica u okviru pripreme za ulazak u Šengen.