- Udruženje želi da poboljša privredne, naučne, kulturne, istorijske i turističke odnose i da omogući bolje relacije među ljudima – objasnio je Ivaniš.
Predsjednik udruženja je podsjetio da su odnosi između dvije države opterećeni mnogim pitanjima kroz istoriju, pa i danas, ali da njih treba da rješavaju merodavne institucije dveju država.
Rijeka, treći najveći grad u Hrvatskoj, nije bio direktno zahvaćen ratom od 1991. do 1995. godine i poznat je po svojoj toleranciji prema manjinama. Mnogi građani srpske nacionalnosti preselili su se u Rijeku i okolinu tokom rata došavši iz drugih djelova zemlje u kojima je buktao rat.
Uprkos unaprijeđenim odnosima između Hrvatske i Srbije na nivou vlada, odnosi između hrvatske većine i srpske manjine zategnuti su od početka ove godine zbog spora oko uvođenja dvojezičnih latiničnih i ćiriličnih tabli u službenu upotrebu u ratom razorenom Vukovaru. Spor je ovog mjeseca u tom gradu izazvao proteste i nemire.
Povodom ovog problema, predsjednik Hrvatske Ivo Josipović nedavno je izjavio da je u Hrvatskoj neophodna šira rasprava o pravima manjina.
Udruženje hrvatsko-srpskog prijateljstva je registrovano 1. avgusta ove godine i inicijatori su grupa Riječana – Hrvata i Srba.(telegraf)