Broj loših kredita u stalnom je porastu, jer građani u regiji sve teže vraćaju kredite, a oni koji ih nisu mogli vratiti na kraju su ostali bez stana, automobila i druge imovine koju je zaplijenila banka.
To se desilo i Stevanu Žutiću i njegovoj supruzi Stanki, koji su ostali bez stana, jer nisu bili u mogućnosti da otplaćuju dospjele rate kredita, koje su podizanjem marži, dodatno bile uvećane.
„Banka je prograsila dospelom hipoteku, podigla je i bez obavještavanja na bankarskoj aukciji prodala stan. Obavijestili su nas tek kada su prodali stan", rekao je Žutić, koji je po zanimanju arhitekta.
Iskustva pojedinih pravnih zastupnika govore da nije mali broj klijenata koji su mogli da sačuvaju svoje stanove da su banke savjesnije pristupale aktiviranju hipoteka.
„Da jednostavno banka nije obavještavala o postupku prodaje, da ih je dovodila u zabludu da će se problem riješiti, pa je pustila da im prođu rokovi, pa im je kasnije svjesno prodavala stan, da je banka svesno od sebe kupovala stan po mnogo nižoj cijeni nego što je mogla da proda. Tih primjera je jako puno", tvrdi advokat Vojin Biljić.
Sistem oduzimanja imovine
Samo tokom ove godine banke u Srbiji su aktivirale oko stotinu hipoteka.
„To se odnosi samo na stambene kredite. To su krediti koji su osigurani kod Nacionalne korporacije, pa se zato i može doći do tog podatka. Inače pitanje je koliko tu još ima kredita koji su plasirani privredi", kazao je Dejan Gavrilović iz Udruženja građana Efektiva.
Aktiviranje sredstava osiguranja kredita obično dolazi nakon višemjesečnog kašnjenja u otplati.
„Princip je sljedeći - Banka nekoliko puta, usmeno ili pismeno, opominje klijenta. Ukoliko je to bezuspješno, dolazi do aktiviranja hipoteke, zakazivanja aukcije i prodaje stana", izvještava iz Beograda reporter Al Jazeere Nebojša Grabež.
Stan se prvo prodaje po tržišnoj vrijednosti. U drugom pokušaju banka ima pravo da snizi cijenu, koja u trećem krugu može da bude i znatno niža od vrijednosti stana.
Stotine oduzetih kuća i stanova
Erste Bank je tokom ove godine prodala tri stana. Kako kažu, statistika je dobra zbog strogih uslova kredita i specifičnog odnosa prema klijentima.
„Uglavnom se to dešava sa klijentima koji dođu kod nas i kažu 'ja ne mogu više da plaćam i jedina mi je solucija da prodam taj stan i iz tog novca da namirim banku', ili pak, dosta ređe, kada se neko jednostavno ne javlja kad ga mi konstantno pozivamo. Kada jednostavno ne želi da dođe i ignoriše svoju lošu situaciju", kazao je Slavko Carić, direktor ove banke.
Stevanu Žutiću, koji je klijent jedne druge banke, stan je ipak vraćen, ali tek nakon prigovora advokata.
„Banka nam je vratila posjed, tako da se mi vraćamo tamo. A poslije ćemo da završimo spor i vidjećemo šta će biti sa dogovorom o reprogramu tog kredita."
Zbog nemogućnosti klijenata da na vrijeme otplaćuju dospjele rate, do sada je u Srbiji, prema podacima Nacionalne korporacije za osiguranje kredita, oduzeto oko šest stotina stanova i kuća.
(AlJazeera)