„Dana 21. 10. 2022. evidentirano je da je održana radionica na temu ‘Reakcija roditelja na moje ocjene’ i debata o važnosti ocjenjivanja. Zaključak: ‘Djeca su pod prevelikim stresom zbog ocjena isključivo zbog reakcije roditelja i često zbog takmičarskog duha koji vlada u školi i u odjeljenju'“, navedeno je u zapisniku sa časova odjeljenske zajednice, a inspekcija navodi da su „zapisnici vođeni vrlo skraćeno, pa se ne može utvrditi kako su se odvijali razgovor i komentari i slično“.
„Nema zabiljleške kako je tekao razgovor, šta su izjavili učenici, šta odjeljenski starešina, da li je bilo primjera, odnosno zapisnici ne sadrže bitne činjenice o toku časa“, ukazuje se u izveštaju Inspekcije.
Dodaje se da je uvidom u zapisnike sa roditeljskih sastanaka utvrđeno da su u prvom polugodištu školske 2022/23. godine bila tri roditeljska sastanka.
„Nije utvrđeno da je odjeljenski starešina roditelje obavijestila niti da je sa roditeljima razgovarala o velikom stresu, problemima i pritiscima o kojima su učenici govorili na časovima odjeljenske zajednice“, navodi se.
Pedagog pregledao dnevnik odjeljenja
Takođe, Inspekcija je saopštila da je pedagog Jelena Vujičić u školskoj 2022/23. evidentirala jedan pregled dnevnika odeljenja 7/2 i to 26.1.2023. godine.
„Nije utvrđeno da li je izvršila uvid u časove odjeljenske zajednice. Nije data nijedna preporuka, komentar ili zamerka. Nije utvrđeno da je na bilo koji način evidentirala ili posebno zatražila podatke u vezi sa temama koje su rađene na časovima odjeljenske zajednice. Komentarisala je slovne greške i šturost u pisanju zapisnika sa sjednica odjeljenskih vijeća i roditeljskih sastanaka. Nije utvrđeno da li su od odjeljenskog starješine traženi izveštaji o problemima i pritiscima, o čemu su učenici pričali na času odjeljenske zajednice 14.10.2022. i na radionici 21.10. (imajući u vidu da je upisivana samo po jedna, dve rečenice). Inspektorima nisu dostavljeni dokazi o razmatranju ovih pitanja, kao ni da li je odjeljenski starešina na nešto ukazao stručnim saradnicima, kao ni da li su stručni saradnici tražili dodatno obrazloženje u vezi sa temama o kojima se razgovaralo. Škola nije prezentovala dokaze da je u vezi sa navedenim preduzeta ili planirana neka aktivnost“, navodi Inspekcija.
Takođe, Inspekcija je uvidom u elektronski dnevnik odeljenja 7/2 konstatovala da je dečaku ubici u prvom polugodištu 2022/23. potvrdom ljekara opravdano 20 radnih dana, a da je roditelj opravdao osam radnih dana. U drugom polugodištu školske 2022/2023. godine učenik je bio odsutan 14 radnih dana koji su opravdani potvrdom ljekara, a šest časova sa kojih je izostao nije regulisano.
„Ukupan broj opravdanih izostanaka koje je načinio učenik je 204 i šest neregulisanih. Škola ne raspolaže relevantnom dokumentacijom o razlozima izostanka učenika. Odredbama člana 84. Zakona propisana je obaveza roditelja da pravda izostanke učenika, najkasnije u roku od osam dana od dana prestanka sprečenosti učenika da prisustvuje nastavi odgovarajućom ljekarskom ili drugom relevantnom dokumentacijom, a obaveza škole je da u sklopu autonomije uredi koju dokumentaciju smatra relevantnom, pravni osnov, član 100. Zakona“, piše u izveštaju.
Ističe se i da škola Vladislav Ribnikar nema rešenje o verifikaciji, shodno odredbi člana 94. Zakona kojim je, između ostalog, propisano da je uslov za obavljanje delatnosti dobijanje rešenja o verifikaciji, Nalaže se direktoru škole da pokrene postupak verifikacije ustanove.
Pokreće se vaspitno disciplinski postupak
Takođe se, između ostalog, nalaže direktoru Škole da sprovede započeti vaspitno disciplinski postupak protiv dječaka ubice i donese odgovarajuće rješenje i obezbijedi donošenja odgovarajućih odluka nastavničkog vijeća, uz poštovanje prava učenika na obrazovanje.
„U inspekcijskom nadzoru pod tačkom 4. Zapisnika utvrđeno je da škola nije verifikovana, planiranje i organizacija i ostvarivanje programa obrazovanja i vaspitanja i svih aktivnosti ustanove ne ostvaruje se u potpunosti, da je mesto pomoćnika direktora škole popunjeno suprotno Zakonu i posebnom kolektivnom ugovoru, da se evidencija o svim činjenicama o radu škole vodi nepotpuno i neblagovremeno, da se pedagoško instruktivni nadzor ne sprovodi po planu. S obzirom da je u toku obavljanja djelatnosti odgovorno lice nadziranog subjekta, direktor škole, nedosljedno primjenjivao propise ili ih je primjenjivao suprotno Zakonu, drugim zakonima, opštim aktom i posebnim kolektivnim ugovorom, kao i da organ upravljanja nije u potpunosti obavljao poslove u skladu sa Zakonom, kako je to utvrđeno pod tačkom 4. Zapisnika, to će prosvjetni inspektori, u skladu sa članom 15. stav 1. tačka 6) Zakona o prosvetnoj inspekciji, obavijestiti ministra prosvjete o utvrđenom činjeničnom stanju, radi preduzimanja mjera iz njegove nadležnosti, propisane članom 106. stav 1. tačka 4) Zakona. Navedenom zakonskom odredbom propisano je da kada organ nadležan za obavljanje poslova inspekcijskog, odnosno stručno-pedagoškog nadzora utvrdi da ustanova ne ispunjava propisane uslove za rad ili ne obavlja djelatnost na propisani način, Ministarstvo preduzima jednu od sledećih mera razrješava organ upravljanja i direktora i imenuje privremeni organ upravljanja i postavlja vršioca dužnosti direktora“, navedeno je u izveštaju Inspekcije.
Trinaestogodišnji učenik 7/2 Osnovne škole Vladislav Ribnikar ubio je 3. maja u toj školi osam đaka i domara, a kasnije je od posledica ranjavanja preminula još jedna devojčica. On se od tada nalazi u psihijatrijskoj ustanovi na posmatranju. Otac dječaka ubice je uhapšen, zabranjeno mu je raspolaganje imovinom, a njegovoj supruzi privremeno da je proda, prenosi Blic.
Komentari