Održana završna konferencija projekta “Očuvanje mentalnog zdravlja uz primjenu psihoterapije”

Održana završna konferencija projekta “Očuvanje mentalnog zdravlja uz primjenu psihoterapije”

Danas je u prostorijama Nevladine organizacija Crnogorska iskra održana konferencija u okviru projekta “Očuvanje mentalnog zdravlja uz primjenu psihoterapije”, kojeg je u proteklih devet mjeseci realizovala ta organizacija, a koji je doprinio unapređenju mentalnog zdravlja građana i građanki Berana i Andrijevice.

Konferenciji o mentalnom zdravlju prisustvovali su: Ivana Bogavac, predstavnica opštine Berane, Petar Pajković, direktor Centra za socijalni rad Berane Andrijevica i Petnjica, Tufik Softić direktor Radio Berane, Milica Vučeljic i Ana Ristić, predstavnice Doma zdravlja Andrijevica, Dijana Raičević, predstavnica Doma zdravlja Berane, kao i predstavnice NVO Crnogorska iskra koje su uspješno sprovele projekat: Danijela Bojović koordinatorka projekta, Jelena Barjaktarović asistentica, Ana Golubovic Popović, direktorica, Marijana Tmušić, PR organizacije i stručna radnica Anđela Obradović.

Prema riječima Danijele Bojović, koordinatorke projekta, opšti cilj projekta bio je poboljšanje kvaliteta života kod mladih, žena, muškaraca, osoba sa invaliditetom, starih i RE populacije, kako bi im se omogućilo zadovoljavajuće zdravstveno stanje, nezavisno funkcionisanje i kvalitetniji način života. Ona je kazala da su tokom projekta u Savjetovalištu u Beranama i Savjetovalištu u Andrijevici, pružane “specijalizovane“ usluge psihoterapije za vulnerabilne korisnike, kroz seanse, individualne i grupne, kao i suporativne tretmane, sve s ciljem osnaživanja korisnika.

Tokom konferencije, Ana Popović Golubović, direktorica NVO Crnogorska iskra, saopštila je da je jedna od prioritetnih projektnih aktivnosti bila obuka za predstavnike lokalnih institucija na temu „Psihoterapija- aktivna briga za mentalno zdravlje“, te da će stečena znanja pomoći delegiranim predstavnicima institucija da prepoznaju osobe koji imaju mentalne tegobe i upute ih u NVO Crnogorska iskra koja je licencirani pružalac usluga socijalne i dječije zaštite. Ona se posebno zahvalila dr Andrijana Radovanić koja je učesnicima obuke predstavila usluge koje se u NVO Crnogorska iskra pružaju građanima, sa ciljem povećanja znanja o ulozi i značaju psihoterapije kao aktivne brige za mentalno zdravlje i naglasila da će usluge NVO Crnogorska iskra biti dostupne korisnicima i u narednom periodu.

Tokom konferencije se moglo čuti da su sve aktivnosti projekta uspješno sprovedene i da su organizatori uvjereni da su aktivnosti doprinijele smanjenju jaza između vulnerabilnih kategorija društva i opšte populacije, smanjenju predrasuda i stereotipa o mentalnoj higijeni svakog pojedinca, većem nivou informisanosti stanovništva o važnosti i značaju mentalnog zdravlja, unapređenju socijalnog položaja vulnerabilnih katagorija stanovništva, prevazilaženju stanja socijalne potrebe, dostizanju socijalne pravde, tj. smanjenju nejednakosti i smanjenju porodičnog nasilja uz uključivanje pojedinca u aktivan život u zajednici.

Projekat je podržan u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD2), koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa 14 lokalnih samouprava, među kojima su opštine Berane i Andrijevica.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.