Nekoliko dana prije ubistva Vilavićenco je na nacionalnoj televiziji izjavio da je primio nekoliko prijetnji smrću, za koje je tvrdio da su dolazile od osuđenog vođe kriminalne grupe “Choneros“, Alijasa Fita koji mu je navodno naredio da prestane da ga pominje u javnosti.
Odgovornost za njegovo ubistvo preuzela je, međutim kriminalna grupa “Los Lobos“ (Vukovi) koja se svojevremeno odvojila od grupe “Choneros“.
“Los Lobos“ je druga najveća banda u Ekvadoru sa oko 8.000 članova, od kojih su mnogi iza rešetaka.
Banda je učestvovala u nedavnim zatvorskim neredima, u kojima je brutalno ubijeno mnoštvo zatvorenika, podsjeća BBC.
Korea: Ekvador propala država
Ubrzo nakon ubistva, Korea se oglasio na društvenim mrežama.
“Ubili su Fernanda Vilavićenca. Ekvador je postao propala država“, napisao je Korea.
Proveo je vrijeme u autohtonoj zajednici Kičva u Sarajaku u ekvadorskom Amazonu, podsjeća Gardijan. Na vijest o njegovom ubistvu, vođa zajednice, Patrisija Gualinga, rekla je: “Plačem i veoma sam uznemirena jer mi je bio lični prijatelj (…) Fernando je rekao da ako ga predamo (neće) preživjeti.“
Nakon što je Korea napustio predsjedničku funkciju, Vilavićenco se iz Perua vratio u Ekvador i na izborima osvojio mandat u parlamentu. Poslanik je bio do maja, kada je parlament raspustio predsjednik Giljermo Laso, koji je bio suočen sa postupkom opoziva zbog optužbi za pronevjeru.
Lasov potez sa sobom je povukao i raspisivanje prevremenih predsjedničkih izbora, koji su zakazani za 20. avgust.
Vilavićenco je bio kandidat široke koalicije Pokret za izgradnju Ekvadora (Movimiento Construye), a u fokusu njegove kampanje bili su borba protiv korupcije i pitanje bezbjednosti građana zemlje koja je zahvaćena nasiljem u vezi sa trgovinom narkotika.
Od “ostrva mira“ do zemlje u kojoj divljaju narko bande
Ekvador je istorijski bio relativno bezbjedna i stabilna zemlja u Latinskoj Americi. Nekada su ga zvali “isla de paz” (ostrvo mira), ali je kriminal skočio posljednjih godina, podstaknut rastućim prisustvom kolumbijskih i meksičkih narko kartela, koji su se infiltrirali u lokalne kriminalne bande.
Iako Ekvador nema istoriju proizvodnje kokaina, niti njegovog glavnog sastojka koke, ta zemlja se nalazi u sendviču između dva najveća žarišta za proizvodnju narkotika na svijetu: Perua i Kolumbije, podsjeća CNN.
Ekvador se našao na unosnim rutama trgovine kokainom – od Južne Amerike do Sjeverne Amerike i Evrope, ukazuju stručnjaci za bezbjednost.
Nasilje je najizraženije na pacifičkoj obali zemlje dok se kriminalne grupe bore za kontrolu i distribuciju droge.
Zemlja je takođe izgubila kontrolu nad svojim pretrpanim zatvorima, kojima često vladaju kriminalne bande. Stotine zatvorenika ubijeno je u brutalnim zatvorskim neredima između rivalskih bandi.
U julu, gradonačelnik lučkog grada Manta, Agustin Intrijago, ubijen je zajedno sa Arijanom Čankej, mladom atletičarkom sa kojom je razgovarao na ulici.
Svi kandidati na predsjedničkim izborima u Ekvadoru obećali su da će obuzdati eskalaciju nasilja.
Ali pogoršana bezbjednosna i ekonomska situacija dovodi do toga da sve više Ekvadoraca napušta zemlju, a statistika pokazuje da su hiljade ljudi ove godine krenule na sjever, u nadi da će stići do Sjedinjenih Država.
SAD snažno osudile ubistvo
Američki ambasador u Ekvadoru Majkl DŽ. Ficpatrik napisao je na platformi X (nekadašnjem Tviteru) da je ”duboko šokiran” atentatom i nazvao Vilavićenca ”borcem protiv korumpiranih i narko-kriminalaca koji su nanijeli toliko štete Ekvadoru”.
Ficpatrik je naveo da SAD ”snažno osuđuju“ napad i ponudio pomoć američke vlade u istrazi.
Komentari