Početkom avgusta vođa ruske opozicije Aleksej Navaljni osuđen je na visoku kaznu, dobio je 19 godina zatvora i odmah je zatvoren. Njegova sudbina uveliko se razlikuje od sudbine šefa Vagnera Jevgenija Prigožina koji je krajem juna poveo oružanu pobunu protiv vrha ruske vojske.
Podsjećamo, Prigožinove trupe su se zaustavile pred Moskvom, a ruski predsjednik Vladimir Putin najavio je da će biti kažnjeni svi koji su krenuli putem izdaje. Bez obzira na to, gotovo dva mjeseca kasnije Prigožina kazna još uvek nije stigla.
Očigledno da cijena za one koji se suprotstave Putinu nije uvjek ista. A možda će vas iznenaditi da se i posle junske pobune Prigožin pojavljuje u javnosti.
Samo nekoliko nedelja nakon pobune Prigožin je otputovao u Sankt Peterburg, na samit Rusije i afričkih zemalja na kojem se rukovao s predstavnikom Srednjoafričke Republike. Na fotografiji koja je objavljena na Telegramu, šef plaćenika nije zauzeo vojnički stav. Time je iznenadio svoje pratioce na Telegramu koji su navikli da ga gledaju u maskirnoj opremi, ali ne u polo majici i farmericama.
Foto: Screenshot
Kad se sve uzme u obzir, može nam biti žao svakog ruskog diplomate koji mora objašnjavati zašto je Prigožin još uvijek na slobodi.
Podsjećamo, tokom pobune su, Vagnerovci su srušili ruski vojni avion i ubili nekoliko ruskih vojnika. Ruski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu Andrej Kelin odgovarao je na pitanja novinarke CNN Christiane Amanpour o bizarnom Prigožinovom pojavljivanju u javnosti nakon pobune.
Kelin je priznao da bi Vagnerova pobuna mogla predstavljati oblik veleizdaje, ali da je Putin odlučio da će prošlost ostati – prošlost.
“Sada negdje putuje pa vidimo neke vojne akcije Vagnerovih trupa”, rekao je. Time je želio da nagovijesti uspjeh na ratištima oko Bahmuta u istočnoj Ukrajini.
Bez obzira na to, Christiane Amanpour mu je i dalje postavljala pitanja.
“Ono šta bi volio shvatiti je zašto ljudi poput zatvorenog disidenta Vladimira Kara-Murze, intelektualca, i drugih, Navaljnog, završe u zatvoru zbog verbalnog protesta protiv ruske vlade i neslaganja s njom, dok Prigožin, koji je pokušao da izvede i državni udar protiv Kremlja, možda čak i protiv predsjednika – oružani napad – još uvjek slobodno šeta Rusijom? Tokom samita u Sankt Peterburgu se slikao s čelnicima afričkih zemalja, zašto nije u zatvoru zbog izdaje”, pitao se Kelin.
Ambasador Kelin, koji je prvo tvrdio da se ne sjeća da su ruski vojnici poginuli tokom Vagnerove pobune, ali posle pritiska Amanpour, priznao je da nema objašnjenje. Čak i oni koji već duže vrijeme prate Rusiju, traže objašnjenja o Prigožinovoj budućnosti.
Koliko je Prigožin važan Putinu?
“Stručnjaci kažu da je šef Vagnera još uvek važan Putinu iako je reputacija obojice pala. Prigožinova vrijednost u Kremlju očigledno je pala”, komentiarisla je Candace Rondeaux, direktorka Future Frontlines, američkog think tanka koji se bavi dostupnim obavještajnim podacima.
“Međutim, budući da je Putin još više izgubio na vrijednosti nakon državnog udara, čini se da je još uvijek korisno zadržati Prigožina”, rekla je ona.
Prema njenim riječima, Prigožinova poslovna oštroumnost i sposobnost sakrivanja poslovne dobiti kroz neprozirnu mrežu fiktivnih kopanija i offshore operacija aduti su Putinove Rusije koja je pogođena opsežnim ekonomskim sankcijama Zapada.
“U ovom trenutku Prigožinova mreža lažnih firmi najbolje je jemstvo da Putin održi rusku ratnu ekonomiju”, dodala je Candace Rondeaux.
“Ali vjerojatno neće ostati tako zauvjek – na kraju netko mora popustiti. Postoji velika vjerovatnoća da ćemo, kada se to dogodi, vidjeti još sličnih događaja, ali bliže granici Poljske i Bjelorusije.”
Ovim je riječima Rondeaux mislila na migraciju dijela Vagnerovaca u Bjelorusiju. Ovaj potez za koji se kaže da je dio sporazuma o okončanju ustanka, već je podigao uzbunu u Poljskoj, članici NATO-a.
Ne zna se koliko je pripadnika Vagnera u Bjelorusiji niti znamo imaju li pristup teškom naoružanju. Međutim, poljski premijer Mateusz Morawiecki istakao je mogući scenario Vagnerove zloupotrebe, odnosno, neku vrstu destabilizacije na istočnoj granici NATO-a.
Vagnerove aktivnosti u Africi
U igri su i Prigožinovi planovi za još jedan region, odnosno, za nestabilne zemlje u Africi koje Vagneru nisu strane. Prigožin je istakao da je i dalje fokusiran na afričko tržište nakon što su neki Vagnerovci ostali u Bjelorusiji.
“Kako bismo bili sigurni da nema tajni i zakulisnih razgovora, obavještavam vas da Vagner grupa nastavlja svoje aktivnosti u Africi, kao i u bjeloruskim centrima za obuku”, rekao je Prigožin u glasovnoj poruci koju su na Telegramu podijelili kanali povezani s Vagnerom.
Prigožinove snage već su prisutne u Sudanu, gdje Vagner snabdijeva miliciju koja se bori protiv sudanske vojske, kao i u Srednjoafričkoj Republici i Libiji.
Prigožin bi takođe mogao da vidi priliku i u Nigeru gdje zbog nedavnog vojnog udara prijeti velika regionala kriza. Šef Vagnera je u poruci putem Telegrama naslutio da bi njegova kompanija i tamo mogla nuditi svoje usluge.
“Ono što se dogodilo u Nigeru tinjalo je godinama”, rekao je Prigožin.
“Bivši kolonizatori pokušavaju kontrolisati ljude u afričkim zemljama. Kako bi ih kontrolisali, te zemlje pune teroristima i raznim banditskim formacijama. Kao rezultat toga, stvaraju ogromnu bezbjednosnu krizu. Stanovništvo pati”, naglasio je Prigožin.
“I to je (razlog) ljubavi prema Vagneru, to je Vagnerova visoka efikasnost. Jer hiljadu Vagnerovih vojnika može uspostaviti red i uništiti teroriste, spriječiti ih da naude mirnom stanovništvu.”
Ove bi se riječi mogle opisati kao čisto hvalisanje i parola, ali valja napomenuti da je Prigožinov istup u suprotnosti sa stavovima ruskog ministarstva spoljnjih poslova koje je pozvalo na momentalno oslobađanje svrgnutog predsjednika Nigera, Mohameda Bazouma, kojeg je vojska zatvorila.
Suprotstavljanjem Putinu i izbjegavanjem kazne, sve ukazuje na to da Prigožin gradi i održava centar moći koji je konkurent Kremlju.
Stručnjakinja Tatjana Stanovaja iz think tanka Carnegie Russia Eurasia Center procijenila je da je Prigožin efikasno potkopao vertikalu moći, Putinov dugogodišnji sistem vladavine.
“Putinova toliko voljena vertikala moći je nestala”, ocijenila je ona.
“Umjesto snažne ruke, tu su desetine mini Prigožina i iako su možda predvidljiviji od Vagnerovog šefa, nisu ništa manje opasni. Svi jako dobro znaju da je postputinovska Rusija već tu – bez obzira što je Putin još uvek na vlasti – i da je vrijeme da se uzme oružje i da se pripreme za borbu za vlast.”
Komentari