Prethodno je muškarac pokušao ubiti nožem svoju dugogodišnju djevojku.
"U svom stanu nožem je nanio više ubodnih rana svojoj dugogodišnjoj djevojci nakon čega je skočio sa balkona i pao na trafo stanicu. Muškarac je jutros preminuo usled zadobijenih povreda.", saopštili su Tužilaštva.
U posljednjih deset dana u Bosni i Hercegovini su ubijene dvije žene. Ubice su bile njihovi partneri.
Posljednje ubistvo se dogodilo u ponedjeljak, 21. augusta kada je muškarac u porodičnoj kući, nedaleko od Živinica, na sjeveroistoku BiH, ubio svoju partnerku.
Nakon toga muškarac je izvršio samoubistvo.
Iz MUP-a TK za RSE su naveli kako se u trenutku pucnjave u porodičnoj kući nalazilo i maloljetno dijete.
"Dijete je u srodstvu sa stradalom ženom. U rad je uključen i Centar za socijalni rad Živinice, djetetu je ukazana psihološka pomoć, te je izmješteno na sigurno, do dolaska roditelja – staratelja, koji se nalazi na radu u inostranstvu", navedeno je iz MUP-a TK za RSE.
Dodali su i da je izdat nalog za provjeru oružja ubice iz Živinica.
"Izdat je nalog za vršenje provjera vatrenog oružja , u smislu da li se radi o oružju za koje je izdata dozvola za držanje i nošenje oružja", ističu iz MUP-a.
Prije ubistva u Živinicima, 11. augusta Nermin Sulejmanović iz Gradačca ubio je 11. augusta partnerku i još dvije osobe, dok je tri ranio. Tada je ranjen i policajac.
Ubistvo partnerke Nizame Hećimović, Sulejmanović je prenosio uživo na Instagramu koji je kasnije uklonjen, a u toku policijske akcije počinio je samoubistvo.
Nakon trostrukog ubistva, stanovnici Gradačca su izašli na proteste zahtjevajući uspostavu posebne službe za podršku žrtvama nasilja, otvaranje sigurne kuće u Gradačcu, te formiranje posebnog policijskog odjela koji će primati i obrađivati pozive kojima se prijavljuje nasilje i traži zaštita.
Ured disciplinskog tužioca formirao je 14. augusta predmet na osnovu članaka objavljenih u medijima o postupanju sutkinje Opštinskog suda u Gradačcu Lejle Numanović koja je odbila izreći mjeru zabrane Nizami Hećimović, koja je četiri dana prije ubistva prijavila nasilje u porodici.
Prema zvaničnim podacima u BiH je tokom 2021. i 2022. ubijeno 19 žena, a najvećem broju ubistava prethodilo je dugotrajno nasilje koje nije bilo prijavljivano ili je bilo prijavljivano, ali je izostala adekvatna reakcija institucija.
Zbog femicida i nasilja nad ženama, u nekoliko gradova u BiH, Hrvatskoj i Srbiji su održani protesti 21. augusta.
Komentari