VJEŽBANJE
Jasno je da rutina vježbanja u toku ljeta i proljeća ne može biti primijenjana na jesen jer vrijeme to ne dozvoljava.
Pored toga, ko misli na vježbanje kada je napolju hladno i mutno? Međutim, redovna fizička aktivnost će vas oraspoložiti, a u jesen će vam zapravo i lakše pasti jer su temperature niže.
Prošetajte sami, sa djecom ili sa mužem. Sagorećete kalorije, ubrzati krvotok i osvježiti srce i pluća, a šetnja je dobra i ako želite da se izborite sa stresom. Za intenzivnije vježbe provedite malo više vremena zagijrevajući se prije nego što izađete na hladnoću.
ISHRANA
Tačno je da mnogi dobiju nekoliko kilograma u ovo doba godine.
To se dešava djelimično zbog naše tendencije da se ljeti hranimo zdravije nego u toku drugih godišnjih doba.
Ljeti unosimo više voća i povrća, ali u jesen ponovo razvijamo naklonost prema masnoj hrani. To što smo manje aktivni, još jedna je od stvari koje dodatno utiču na povećanje tjelesne težine u ovom periodu.
Kako biste izbjegli da se ugojite nekoliko kilograma, trudite se da jedete mnogo jabuka, bundeva i zeleniša – sve ono što je sezonsko i zdravo.
IMUNITET
Obična prehlada je veoma zarazna – možete se zaraziti putem vazduha ili je pokupiti sa neke zaražene površine, pa protrljati rukom oko, nos ili usta.
Ali pored uobičajenog pranja ruku, postoji mnogo načina da ojačate svoj imuni sistem.
Kako bi imuni sistem dobro funkcionisao, morate imati dovoljno sna. Bilo bi dobro da uvijek ležete u isto vrijeme i da spavate od sedam do osam sati. Visok nivo stresa takođe pogoršava stanje imunog sistema, pošto se ljudi koji su dugo pod stresom lakše razboljevaju kada su izloženi virusima.
Kako biste izašli na kraj sa hroničnim stresom meditirajte svakodnevno.
Još jedan od načina da ojačate imuni sitem tokom sezone gripa i prehlada jeste da se pridržavate svoje redovne rutine vježbanja. Pored toga što vam pomaže da ostanete u formi, vježbanje ojačava i imuni sitem.
(Izvor:Blic Žena)