Taj grad je i prepoznatljiv po otvorenoj galeriji skulptura koja svake godine dobija nova djela.
- Sve što se dešava i stvara u koloniji rezultat je podrške organizatora, odnosno Opšptine Danilovgrad, da kroz djela trajne vrijednosti doprinese afirmaciji skulpture, grada i njegove prepoznatljiviste na kulturnoj mapi regiona, ali i šire. Simpozijum skulpture je svjedočanstvo da se entuzijazmom , trudom i ljubavlju može postići nemoguće i da ni materijalne nedaće ne zatvaraju vrata danilovgradske umjetničke ustanove - istakla je Jovovićka.
O svom radu govorili su i učesnici simpozijuma. Samir Sućeska diplomirao je na Školi za primjenjenu umjetnost u Sarajevu 1986. godine, a zaposlen je na Akademiji likovnih umjetnosti u tom gradu. Do sada je učestvovao na više zajedničkih izložbi, a imao je zapažene samostalne nastupe.
Moja ideja koju pokušavam da predstavim kroz kroz skulpturu je ravnoteža oblika i to je moja umjetnički zadatak već decenijama. Radim na skulpturi koja se zove „Između sna i jave“ i očekujem da ona bude u skladu sa mojom osnovnom umjetničkom preokupacijom. Organizacija kolonije je odlična i na raspolaganju mi je sve što mi je potrebno kako bih radio u kamenu. Po tome je, inače, kolonija u Danilovgradu poznata i na širem umjetničkom prostoru - istakao je Sućeska.
Milija Stojanović nije prvi put u Danilovgradu i do sada je dva puta bio asistent prilikom gostovanja stranih vajara u ovom gradu. On kaže da je učešće na simpozijumu prilika da izradi skulpturu većih razmjera, što je san većine vajara.
-I djelo koje stvaram u Danilovgradu na tragu je mojih ranijih istraživanja. Ideja o tom djelu rodila se davno i ovo je prilika da je realizujem, jer ne pruža se vajaru česta prilika da stvara djela većih dimenzija. A bez njih zapravo i nema pravih vajarskih podviga, jer ona ima galerijsku vrijednost i osoben su umjetnički trag u stvaranju bilo kojeg stvaraoca - smatra Stojanović.
Rubin Mandija je iz Skadra i 1996. godine završio je Višu umjetničku školu u Skadru, a četiri godine kasnije diplomirao je Likovnoj akademiji u Tirani. Trenutno je predavač na Višoj školi umjetnosti. U posljednjih 13 godina izlagao je na brojnim samostalnim i kolektivnim izložbama u Albaniji, ali i u Italiji, Grčkoj, Makedoniji...
O danilovgradskom simpozijumu goorio je i arhitekta Davor Raspopović, član Savjeta Umjetničke kolonije.
Glavni pokrovitelj simpozijuma je Opština Danilovgrad, dok je generalni sponzor AD „Mermer“, a sufansijer kolonije je i Ministarstvo kulture CG.
Otvaranje u utorak
Ispred Umjetničke kolonije u Danilovgradu u utorak, 24. septembra, u 19.30, biće organizovana prezentacija prošlogodišnjig simpozijuma, a svečano će biti otvoren ovogodišnji. O vajarskom trenutku Crne Gore i mjestu Danilovgrada u tome govoriće Daliborka Pejović, državni sekretar za održivi razvoj.
(Izvor:Dan)