Oni traže veća materijalna prava, a tokom vikenda o tome nisu uspjeli da se dogovore s resornim ministrom Rajkom Ostojićem.
Sindikati zdravstvenih radnika u štrajku traže novi kolektivni ugovor kojim bi se povećali iznosi dodataka za prekovremene sate, dežurstva i pripravnost. Neki od tih dodataka ukinuti su im u junu sudskim poništenjem bivšeg kolektivnog ugovora.
Predsjednik Sindikata ljekara Ivica Babić najavio je da nastavka pregovora neće biti sve dok ministar ne zaustavi pritiske na štrajkače. Tražio je,između ostalog, smjenu direktorke bolnice u Virovitici Marijane Živko, jer su, kako je rekao, tamo pritisci najbrutalniji. Navodno su dan uoči štrajka smijenjeni svi šefovi bolničkih odjeljenja.
Organizatori štrajka su Hrvatski ljekarski sindikat, koji ima 4.500 članova i Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara-tehničara s oko 12.000 članova.
Štrajka nema u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i hitnoj medicinskoj pomoći.
Štrajku se nisu pridružili Samostalni sindikat zdravstva i socijalne pomoći, kao ni Sindikat zdravstva Hrvatske koji ima 12.000 članova.
Uoči štrajka Ministarstvo zdravlja izdalo je uputstva u kojima je istaklo da se za vrijeme štrajka moraju obavljati pregledi i osnovni dijagnostički postupci da bi se kod svakog bolesnika isključilo hitno stanje i potreba dodatne obrade ili liječenja.
Radiće intenzivne nege, hitne pomoći i hirurgija u hitnim slučajevima.