Ove namirnice su zamjena za kupljene probiotike
ilustracija

Ove namirnice su zamjena za kupljene probiotike

Uravnotežena crijevna mikroflora nužna je za zdravlje i vitalnost, a neke lako dostupne namirnice pomažu njeno održavanje. Takozvane dobre bakterije ili probiotici u crijevima prerađuju hranu, suzbijaju štetne bakterije i viruse, ali i razgrađuju otrovne materije.

Zbog nepravilne ishrane, stresa, uzimanja ljekova (posebno antibiotika) i nezdravih navika poput pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola, ravnoteža crijevne mikroflore je često narušena. Neravnoteža znači da u vašim crijevima ima previše loših bakterija, a premalo dobrih. Posledice mogu uključivati probavne probleme, alergije, probleme s mentalnim zdravljem i gojaznost. Smatra se da zdravstvene dobrobiti probiotika proizlaze iz njihove sposobnosti da obnove prirodnu ravnotežu crijevnih bakterija. Ciljanom ishranom možete dovesti svoju crijevnu mikrofloru u ravnotežu.

Jogurt

Ovaj mliječni proizvod sigurno je široj javnosti najpoznatiji izvor probiotika.

Istraživanja su pokazala da probiotici pomažu čak i kod ublažavanja simptoma preosjetljivosti na laktozu. Takođe, pomažu kod problema s gasovima, dijarejom i drugim problemima probavnog sistema.

Ukoliko baš želite, možete platiti više za jogurt koji sadrži tačno određene probiotike, ali dovoljno je konzumirati proizvod na kojem piše da sadrži "aktivne bakterijske kulture".

Kiseli kupus

Kiseli ili sirovi kupus bogat je vitaminom C, ali i probioticima, bez kojih bi naše varenje prestalo da funkcioniše. Ishrana bogata kiselim kupusom preporučuje se osobama koje muče gastrointestinalni problemi, a ne mogu da svare mliječne proizvode, poput jogurta, piše Ordinacija.

Kefir

Prema legendi, pastiri na planinama Kavkaza, koji dele jugoistočnu Evropu od Azije, otkrili su da se mlijeko koje su nosili sa sobom fermentacijom pretvorilo u pjenušavi napitak. Gust, kremast i pikantan, a ipak nalik na jogurt, kefir sadrži jedinstvene sojeve probiotičkih bakterija, kao i nekoliko korisnih sorti kvasca.

Hljeb sa kiselim tijestom

Sledeći put kada budete pripremali sendvič, obratite pažnju na vrstu hljeba koju ste odabrali. Naime, hljeb pripremljen od kiselog testa sadrži probiotik koji olakšava varenje.

Krastavčići

Krastavčići i kornišoni su neopravdano malo priznati izvor probiotika i prirodnih bakterija sa mliječnom kiselinom. Kada kupujete kisele krastavce, obavezno izaberite manjeg proizvođača hrane, po mogućstvu iz organske proizvodnje.

Sir

Kozje, ovčije mlijeko i meki kravlji sirevi su posebno bogati probiotičkim bakterijama. Uvijek kupujte sirove i nepasterizovane sireve ako želite da dobijete maksimum od probiotika, jer pasterizovanim i prerađenim vrstama nedostaju korisne bakterije.

Šta su probiotici, a šta prebiotici

Dok hrana bogata probioticima sadrži žive kulture, prebiotička hrana hrani dobre bakterije koje već žive u vašim crijevima. Šparoge, artičoke, banane, zobena kaša, crveno vino i med izvrstan su izvor prebiotika.

Probiotike je potrebno uzimati najmanje 5 puta nedjeljno kako bi se održao njihov učinak na crijevnu mikrofloru.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.