Gurabija na popisu
Ilustracija

Gasto vodič "Taste Atlas"

Gurabija na popisu "100 najgore ocijenjenih jela u svijetu"

Tradicionalna bosanskohercegovačka slastica gurabija našla se na popisu 100 najgore ocijenjenih jela u svijetu, prema svjetskom gastro vodiču "Taste Atlas", gdje je zauzela 90. mjesto s ocjenom 2,8.

Naime, svjetski gastro vodič "Taste Atlas" nedavno je objavio popis najgore ocijenjenih jela prema njihovim korisnicima. Tako se na popisu našla i gurabija, koja se često smatrala siromašnom poslasticom, jer za nju nije bilo potrebno mnogo sastojaka.

"Klasična bosanska slastica, gurabija je vrsta okruglog, plosnatog kolačića od prhkog tijesta koji se obično pravi od brašna, šećera i ulja. Vjeruje se da ovaj slatki specijalitet ima istočnjačko porijeklo, te je neizostavan dio kulture, tradicije i kulinarskog naslijeđa cijelog Balkana", napisali su na stranici "Taste Atlasa".

Objasnili da gurabija takođe može dolaziti u različitim varijantama, a često se dodaju i sastojci poput jaja, praška za pecivo ili sode bikarbone, maslaca ili margarina, te mliječni proizvodi poput pavlake, jogurta ili mlijeka.

Nezaobilazni sastojak je svakako i šećer, a "Taste Atlas" ističe kako se gurabija posipa vanilin prahom ili vanilin šećerom, a neki dodaju i koricu limuna, orašaste plodove i suvo voće.

"Osim sastojaka koji se koriste za izradu slastice, kolačići se mogu razlikovati i po veličini, obliku i dekoraciji. U Bosni i Hercegovini se kolačići često ukrašavaju vilicom ili nožem, dok je istinska prepoznatljivost bosanskih gurabija kockica šećera koja se utiskuje u sredinu kolačića prije nego što se ispeku", objasnili su.

Takođe, naveli su da se gurabija može pronaći s nešto drugačijim ukusom u Albaniji, Makedoniji i Srbiji. Posebno su istakli i tuzlanske gurabije koje se prave s dodatkom pekmeza od jabuke.

"Bosanskohercegovački grad Tuzla, s druge strane, poznata je po svojim gurabijama s pekmezom od jabuka (kuvan sok od jabuka), varijanti koja je karakteristična za bosanske muslimane. Ovi kolačići ne poznaju vjerske granice, jer ih za vjerske praznike i slavlja podjednako pripremaju i muslimani i hrišćani", ističu u gasto vodiču.

Gurabije se obično služe uz šolju kafe ili čaja, a možete ih jesti i za doručak uz šolju mlijeka.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.