Slatiši prije spavanja i nisu tako slatki: Šećer izaziva upalu tkiva koja se nalaze u ustima i grlu
SLATKIŠI PRIJE SPAVANJA MOGU LOŠE UTICATI NA SAN/ -FOTO:: SHUTTERSTOCK

Slatiši prije spavanja i nisu tako slatki: Šećer izaziva upalu tkiva koja se nalaze u ustima i grlu

Bijeli tkz. rafinisani šećeri ne idu na ruku zdravim navikama. Ne donose zdravstvene blagodeti organizmu u bilo kojem terminu da se uzimaju, a ako ga unosite neposredno prije odlaska u krevet, mogao bi dodatno da pravi smetnje vašem tijelu naročito kada je riječ o snu. Ovaj večernji užitak se ne zadržava na jednoj kocki čokolade. Neprestano vas tjera na još što može biti jako loše po vaš organizam.

Konzumiranje dosta šećera uveliko je povezano s hroničnom upalom, koja je povezana s brojnim zdravstvenim stanjima poput srčanih bolesti, gojaznosti, raka i dijabetesa. Takođe, upala je povezana s apnejom za vrijeme spavanja. Ako imate apneju, nakratko ćete prestati da dišete tokom sna jer su vam disajni putevi blokirani.

Neurolog Brandon R. Peters navodi kako šećer može da izazove upalu tkiva koja se nalaze u ustima i grlu, uzrokujući dalje oticanje i povećanu proizvodnju sluzi.

Iako mnogi misle da vas konzumacija šećera prije spavanja održava budnost i dovodi do hiperaktivnosti, malo je dokaza koji upućuju na to da je to istina. Kako navode na Academy of Nutrition and Dietetics, ideja da jedenje šećera dovodi do hiperaktivnosti kod djece, potiče iz jedne studije iz sedamdesetih godina prošlog vijeka.

Ali, u godinama koje su uslijedile, druge veće nisu uspjele da dokažu da postoji veza između šećera i hiperaktivnosti. Ipak, rafinisani šećeri brzo podižu nivo šećera u krvi, što može izazvati osjećaj navale energije i otežati spavanje.

Opet, postoji ograničeno istraživanje o tome kako konzumacija šećera neposredno prije spavanja utiče i na vašu težinu. Međutim, poznato je da se višak šećera skladišti u masnim ćelijama, prenose Novosti Magazin.

Takođe, poznato je da dok ste budni vaše tijelo može da koristi taj šećer za energiju, ali noću kada se malo ili nimalo ne bavite fizičkom aktivnošću, previše šećera može biti problematično.

Noću dok spavamo, ne sagorijevamo šećer, pa je vjerovatnije da će to dovesti do skladištenja masti i gojenja.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.