- To je kontroverzna, rijetka i opasna bolest. Sindrom slomljenog srca se rijetko srijeće i teško dijagnostikuje, a izuzetno je važno da bolesnik bude na vrijeme postavljen u jedinicu intenzivne nege - objašnjava prof. dr Petar Seferović, kardiolog.
Često može da se čuje da je majci prepuklo srce za sinom, od tuge. Međutim, dr Seferović napominje da je izuzetno važno razlikovati ovaj sindrom od iznenadne srčane smrti.
- Iznenadna srčana smrt je nešto drugo, ona postoji od kad postoji i ljudska rasa. Podrazumijeva iznenadne aritmije, kada osoba najčešće od zapušenja koronarne arterije dobije lupanje srca, nakon čega srce prestaje da lupa. Sindrom slomljenog srca je bolest novijeg karaktera - objašnjava dr Petar Seferović.
Ono što je neobično kod ovog sindroma, jeste to što su arterije kod sindroma slomljenog srca u dobrom stanju.
- Bez zapušenja koronarnih arterija, dio srčanog mišića doživljava neku vrstu nekroze koja je posledica djelovanja adrenalina. Kod osoba u hroničnom stresu to dovodi do nekroze srca i dovodi bolesnika do stanja sličnog infarktu - objašnjava dr Petar Seferović.
Doktor Seferović napominje da nova ljubav možda može da izliječi sindrom slomljenog srca, ali da osobe moraju biti oprezne.
- Život je igra koja se nikad ne završava. Za novu ljubav, za novi početak uvijek postoje načini. Ipak, ovi bolesnici moraju da budu pod kontrolom, kako bi bili sigurni da se ova stvar neće ponoviti - ističe doktor.
Izvor Dan
Komentari