Sindrom suvog oka
Znamo da hladan vazduh isušuje kožu zbog nedostatka vlage u atmosferi. Zbog toga dolazi do dehidracije tkiva, uzrokujući pucanje kože i ljuštenje. Hladnoća, a posebno ona zimska ima sličan učinak na još jedan organ, oči, piše Živim.hr.
- Zvuči kontraintuitivno, međutim, razlog zbog kojeg nam oči toliko suze kada napolju postane hladno je to što se one suše - rekao je Majkl Brusko, oftalmolog.
Ova pojava je poznatija i kao sindrom suvog oka koji pogađa mnoge. Kada smo na otvorenom, hladan vazduh lišava oči vlage, što znači da se suzni kanali bore da proizvedu dovoljno suza. One imaju izrazito važnu ulogu i potrebne su za održavanje očiju vlažnima i glatkima te omogućavaju jasan vid. Osim toga, suze stvaraju zaštitni omotač preko rožnice, kako bi se zaštitile od štetnih uticaja poput prljavštine i prašine.
- Hladan vazduh je toliko suv da može uzrokovati isparavanje hidratantnog suznog filma oka. To izaziva pretjeranu reakciju u oku poznatu kao refleks suza. Signali poslati između živaca u zadnjem dijelu oka i mozga pokreću proizvodnju viška suza kako bi se nadoknadila suvoća. Kad je jako hladno i vjetrovito, ovaj refleks "radi prekovremeno" pa može doći do prekomjernog suzenja - rekao je dr Brusko.
Oprezno s kremama
Kreme i hidratantne kreme koje se nanose na područje oko očiju koje su jako važne za njegu suve kože zimi takođe mogu uzrokovati suzenje očiju. Dodatno, kreme koje iritiraju osjetljivu kožu oko očiju mogu izazvati upalnu reakciju, uzrokujući suzenje. Važno je takođe napomenuti da su neki skloniji sindromu suvog oka od drugih.
Primjera radi, za očekivati je da oni koji cijeli dan rade pred ekranom računara imaju tanji ili manje kvalitetan suzni film na očima jer su im oči jako napregnute.
- Ovo će razrijediti suzni film tako da, kada ove osobe izađu, suvom hladnom vazduhu neće trebati toliko vremena da izazove suzenje - rekao je oftalmolog.
Iako neugodna pojava, ovaj je ljekar rekao da je zimi suzenje očiju skoro bezopasno.
Posjeta oftalmologu
Ako simptomi traju duže vrijeme, najbolje je posjetiti oftalmologa.
- Uznapredovale suve oči mogu oštetiti prednju površinu oka i oslabiti vid, stoga je važno otići na pregled - rekao je dr Ronald Bener, predsjednik Američke optometrijske udruge.
Vještačke suze
Kako biste izbjegli ovaj neželjeni sindrom, oftalmolozi savjetuju korišćenje vještačkih suza bez konzervansa koje će ponovo vlažiti oči. Takođe savjetuju stavljanje toplih obloga na oči nekoliko minuta. To osigurava vlagu i toplinu, što ublažava suvoću očiju pa zato može spriječiti prekomjerno suzenje.
- Nošenje sunčanih naočara vani kao barijere za zaštitu očiju može biti djelotvorno rješenje - rekao je dr Brusko, dodajući kako je njihova hidratacija vrlo važna i smanjuje rizik od upale.
Izvor Dan
Komentari