Masovna ubistva kao u Srebrenici desila su se I u Mejnu. “Ratovi ubijaju I one koji misle da su ga preživjeli.”
Na današnji dan se obeležava Međunarodni dana sjećanja na žrtve Holokausta.
Sve je počelo u „Kristalnoj noći“. Tada je, u Njemačkoj i Austriji počeo progon Jevreja. U toj noći je uništeno ili spaljeno stotine sinagoga, jevrejskih domova, radnji, a 91 osoba je ubijena.
Došavši na vlast 1930. Hitler počinje koristiti antisemitsku retoriku, kriveći Jevreje za propast Njemačkog Carstva, a usvojeni su i antijevrejski zakoni. Noć označava i početak terora, stradanja i monstruoznih zločina.
1940. godine su nacisti otvorili koncentracioni logor na periferiji Aušvica na jugu Poljske, prvo za Poljake, da bi 1942. godine postao ključno mjesto za istrebljenje Jevreja. Logor je proširen izgradnjom Aušvica II - Birkenau. U gasnim komorama, izgladnjivanjem, mučenjem, strijeljanjem ili zbog monstruoznih medicinskih eksperimentima život je tu izgubilo najmanje 1,1 milion ljudi. Postao je simbol holokausta i stradanja.
Ozloglašeni logor su 27. januara 1945. godine oslobodili vojnici Crvene armije.
Beograđanka Žuža Marinković je sa 23 godine deportovana sa majkom u zloglasni logor smrti Aušvic. “I onda su nas utjerali u takozvano kupalište, tu je onda krenulo šišanje, i sećam se da je majka počela tako nenormalno da se smeje kad me je vidjela takvu. Taj dolazak u Aušvic, to je bilo užasno”, prisjetila se Žuža.
Crna Gora je u Drugom svjetskom ratu pružila utočište Jevrejima koji su napuštali velike gradove.
SUBNOR i antifašisti Crne Gore osuđuju svaki vid nasilja nad nedužnima, suprotstavljaju se bilo kakvim podvojenostima, uz puno poštovanje ljudskih prava, jednakosti i različitosti.
Ne ponovilo se!
Svako ko negira krvave zločine, stradanje slabijih I nedužnih, može se smatrati saučesnikom u krvavom piru, ma gdje I kada to bilo.
Komentari