- Posao sa drogom u sremskomitrovačkom zatvoru drži novosadski klan, a glavni diler je čovjek koji je za djela iz oblasti organizovanog kriminala osuđen na više od 10 godina zatvora. On ima svoje prodavce koji drogu rasturaju po svim paviljonima. Ova grupa je u svoju mrežu uplela neke ljude iz službi za obezbjeđenje i prevaspitanje, koji spolja unose drogu. Za ovaj posao od novosadske grupe obično dobijaju 50 evra po isporuci, a novac im se ne isplaćuje u zatvorskom krugu, već u dva kafića u Sremskoj Mitrovici - priča ovaj bivši osuđenik.
On dodaje da narkomani u zatvoru drogu plaćaju novcem, ali i u naturi - cigaretama i telefonskim karticama.
- Pakovanje heroina od 10 miligrama košta od 10 do 15 evra, a kada se ova doza prodaje za duvan, cijena je boks cigareta marke “marlboro”. Jedan “džoint” se plaća sa pet kutija takozvanih “drvenih cigareta”, u koje spadaju “best” i “klasik”, a za tabletu ekstazija uživaoci moraju da izdvoje 10 evra - iznosi “Blicov” sagovornik.
Posle unošenja u zatvorski krug, nastavlja isti sagovornik, droga se miksuje i pakuje u šupljinama folija, u kojima su prethodno bile tablete “bensedina”. Miksovanje i pakovanje se obavlja u takozvanim zatvorenim sobama, koje postoje u svakom paviljonu. U njih ne može svako da uđe i tamo važi omerta, tj. zakon ćutanja.
Prema kazivanju našeg izvora, dileri su lako našli rješenje za one koji drogu u organizam unose intravenozno. On tvrdi da neki od zatvorskog medicinskog osoblja, posle davanja injekcije pacijentu, ostavljaju upotrebljeni špric na određeno mjesto i o tome obaveštavaju osuđenike iz novosadskog klana. Za tu uslugu dileru mu plaćaju 10 evra po špricu.
Trgovinu mobilnim telefonima razvila je druga grupa. Cijene se kreću od 50 do nekoliko stotina evra.
- Oni koji telefon koriste za razgovor s porodicom najmanje plaćaju. Najviša cijene je za biznismene koji posao nastavljaju da vode iz zatvora. Video sam kada je jedan takav zatvorenik za aparat dao 300 evra. Ista grupa je ranije imala i punjač za baterije, a sad su taj posao preuzeli pojedini zatvorski stražari. Oni naplaćuju od 10 do 20 evra za punjenje baterije - kaže naš sagovornik. On dodaje da je 100 evra privilegija kao što je, na primjer, pravo na češće posjete.
Teško razotkriti sistem
Kriminolog i psiholog Igor Pešić kaže za “Blic” da je postala “javna tajna” da zatvorenici plaćaju za korišćenje telefona u zatvoru, da veliki broj osuđenika koristi i internet, ali da se do sada van zidina rijetko pričalo o trgovanju drogom.
- I za to se znalo, ali ni dileri, ni uživaoci droge o ovom ne žele da pričaju i vrlo je teško razotkriti cio sistem u koji su vrlo često uključeni i stražari. Oni zbog skromnih plata vrlo često padnu u iskušenje i počnu da uzimaju novac od zatvorenika za povlašćeni status. U inostranstvu, stražare mijenjaju, ne zadržavaju ih na istim mjestima i njihovo podmićivanje ne može da bude sistemski problem. Sa druge strane u Upravi zatvora sve ovo guraju pod tepih. Potrebna je što hitnija reorganizacija i revizija svih zatvora u Srbiji, kao i hapšenje umiješanih - kaže Pešić.