"Mandić je, prije svega, nadbiskupu Đonlešaju poželio dobrodošlicu u Skupštinu Crne Gore, tom prilikom posebno ističući da je Hrišćanstvo duboko ugrađeno u same temelje ove države", navode iz Skupštine.
Mandić se, kako navode iz Skupštine, osvrnuo na istoriju jedinstvenog Hrišćanstva, a potom na vrijednosti koje su Pravoslavna i Katolička crkva dijelile na ovom prostoru, podsjećajući se i na vremena okupacije, kao i djelovanja totalitarnih režima koji su za cilj imali da ugase hrišćansku vjeru. Budućnost Crne Gore počiva na poštovanju ljudskih prava i vjerskih sloboda što direktno vodi ka pomirenju različitosti koje postoje na ovim prostorima.
"Mandić je nadbiskupa barskog upoznao sa njegovom inicijativom da se uz izmjene Zakona o državljanstvu našim iseljenicima omogući da osnaže vezu sa svojom zemljom, ističući da bi to značajno pomoglo i vjernike nadbiskupije barske, jer se veliki broj njih nalazi upravo u inostranstvu. Predsjednik je dodao da je Crna Gora dovoljno velika da svi živimo zajedno u miru i slozi. Zaključio je da je imperativ da kao društvo očuvamo porodicu, kao i kulturno-istorijsko naslijeđe", naveo je Mandić.
Monsinjor Đonlešaj je, kako kažu, Mandića upoznao sa radom Barske nadbiskupije i istakao da je inicijativa predsjednika Mandića vezana za državljanstva, a kada su u pitanju oni koji žive izvan Crne Gore jako dobra, te mu poželio mu da dobije većinsku podršku za tako dobru ideju.
"Važna tema razgovora je bilo i pitanje restitucije, kao i položaj Katoličke crkve i njenog odnosa sa vlastima u Crnoj Gori. Monsinjor Đonlešaj je istakao da se Barska nadbiskupija uvijek snažno zalagala za izgradnju bolje budućnosti u Crnoj Gori", navode iz parlamenta.
Mandić je nadbiskupa barskog obavijestio da ne samo Katoličkoj crkvi, već svim tradicionalnim vjerskim organizacijama država treba da izađe u susret time što bi onu imovinu koju su oduzeli totalitarni režimi, a koja nije prevedena u neku drugu namjenu, trebala da vrati njenim pravim vlasnicima.
Komentari