Od juna 2023. godine, svakog mjeseca su bilježene nove rekordne temperature za taj period godine. Istovremeno, površina svjetskog mora najtoplija u istoriji, a antarktički morski led ponovo je dostigao ekstremno niske vrijednosti.
“Temperature površine okeana u ekvatorijalnom Pacifiku jasno odražavaju fenomen El Ninjo. Ali temperature površine mora u drugim djelovima planete bile su uporno i neobično visoke u posljednjih 10 mjeseci“, objašnjava profesorka Ćeleste Saulo, generalna sekretarka Svjetske meteorološke organizacije.
Zagrijavanje okeana izazvalo je zabrinutost zbog masovnog izbjeljivanja koralnih grebena, a zagrijavanje takođe podiže globalni nivo mora i može dovesti do stvaranja uragana većeg intenziteta.
Temperature i dalje podiže pacifički vremenski događaj El Ninjo, ali klimatske promjene uzrokovane ljudskim faktorom su i dalje najveći uzrok zagrijavanja, navodi BBC.
“Gasovi staklene bašte koji zadržavaju toplotu su nedvosmisleno glavni krivac“, napomenula je Saulo.
Teške vrućine naročito su pogodile zapadnu Australiju, jugoistočnu Aziju, južnu Afriku i Južnu Ameriku. Koncentracije ugljen-dioksida su na najvišem nivou u posljednjih najmanje dva miliona godina i ponovo su porasle na skoro rekordne nivoe tokom prošle godine.
El Ninjo će nastaviti da utiče na temperature i vremenske prilike u narednih nekoliko mjeseci, a temprerature će opasti između aprila i juna, dok naučnici očekuje da hladnija faza La Ninja nastupi između juna i avgusta.
Komentari