"Dijete bogate vlaknima pomažu u regulisanju šećera, a podstiče se i zdravlja crijeva. Ove dvije ključne komponente značajno utiču na organizam, odnosno mogu povoljno da utiču na insulin", kaže dijetetičar Erin Palinski-Vade.
Avokado ima nizak procenat ugljenih hidrata
Stručnjaci ističu još jednu njegovu prednost - nizak sadržaj ugljenih hidrata.
"Njegov profil mikronutrijenata podržava sveukupno metaboličko zdravlje i pomaže u regulisanju težine, što ga čini vrijednim dodatkom uravnoteženoj ishrani za osobe sa insulinskom rezistencijom", kaže dijetetičar Mišel Rutenštajn.
Ovoj namirnici i istraživanja mu idu u prilog. Studija iz 2022. godine povezala je konzumaciju avokada sa poboljšanjem nivoa glukoze u krvi kod odraslih koji su imali prekomjernu težinu ili su bili gojazni, piše Jahu.
Kako ga uvrstiti u ishranu
Nutricionisti predlažu da narezan avokado stavimo u salate, sendviče ili smutije. U njegovoj konzumaciji ne bi trebalo pretjerivati, jer je u pitanju kalorična namirnica:
"Po sastavu je sličan orašastim plodovima i preporuka je da ga jedete ujutru zbog visokog sadržaja masti i kalorija", kaže gastroenterolog Tatjana Žarovskaja.
Pasulj, ječam i sočivo se takođe preporučuju kod insulinske rezistencije
Pasulj je bogat i rastvorljivim i nerastvorljivim dijetalnim vlaknima, a obiluje kalijumom, koji je posebno važan za osobe koje se suočavaju sa insulinskom rezistencijom. Takođe, preporuka je da se ječam stavi u kašu, jer je bogat beta-glukanom koji se povoljno odražava na pomenuto metaboličko stanje. A što se tiče sočiva, njegova prednost je ta što je bogat vlaknima.
Kod insulinske rezistencije pomaže redovno vježbanje, jer utiče na snižavanje novoa šećera u krvi. Bitan je i redovan san, jer nedostatak istog, pa čak bila to samo jedna noć, negativo se odražava na rezistenciju. Naravno, voditi računa i o svom mentalnom zdravlju i trebalo bi da imamo na umu činjenicu da stres može pogoršati razne boljke. Zato, ljekari savjetuju da meditiramo, vježbamo duboko disanje, jogu.
Komentari