Hadson: Iz Srbije iznijeta 51 milijarda dolara od privatizacijske pljačke
Ilustracija

Moćni srpski insajderi oštetili državu za desetine milijardi dolara

Hadson: Iz Srbije iznijeta 51 milijarda dolara od privatizacijske pljačke

Moćni srpski insajderi u Srbiji su preko ofšor firmi, na tuđe ime kupovali bagatelno domaća preduzeća iz kojih su izvlačili sredstva i prebacivali u inostranstvo. Desetine milijardi dolara je opljačkano i iznijeto iz Srbije nakon 2000. kroz razne ilegalne transakcije, pominje se cifra od 51 milijardu dolara, kaže za Radio Slobodna Evropa Majkl Hadson (Michael Hudson), urednik u „Međunarodnom konzorcijumu za istraživačko novinarstvo“.

Hadson je, inače, autor zapažene knjige „Čudovište“ (The Monster) u kojoj, između ostalog, analizira ulogu Volstrita (The Wallstreet) u svjetskom finansijskom sistemu.

On ističe da su velike banke i finansijske institucije ključne za funkcionisanje ofšor zona.

„Novac je možda formalno u vlasništvu kompanija na Kukovim ostrvima u Južnom Pacifiku. Međutim, veoma često ofšor kompanija ima račun u banci u Njujorku, Londonu ili Švajcarskoj. Dakle, biznismeni koji transferišu svoj novac preko ofšor teritorija širom svijeta uvijek se oslanjaju na neku veliku banku“, naglašava Hadson koji govori za RSE i o tome kako je došao do povjerljivih informacija koje su 160 puta obimnije od Vikiliksa, da li odlučujuću riječ u ekonomskoj politici SAD ima Bijela kuća ili Volstrit", haže Hadson. 

Hadson dalje objašnjava da je nakon demokratskih promjena u oktobru 2000, novo prozapadno rukovodstvo je obećalo građanima prosperitetnije društvo.

"U tom cilju pokrenuli su, između ostalog, privatizaciju državnih preduzeća kako bi privukli strane investicije a što bi, kako su obećavali, trebalo da omoguće veće plate zaposlenih. Međutim, problem je u tome što Agencija za privatizaciju nije osigurala da kupac ne otuđi imovinu preduzeća i izbaci radnike na ulicu. U Zakonu u privatizaciji je bilo mnogo pravnih praznina. Kupac nije bio obavezan da objelodani svoj identitet, ili vlasničku strukturu svoje kompanije. Tako se u nekoliko stotina privatizacija strani kupac samo formalno pojavljivao, a u pozadini je bio domaći, moćan i blizak vlastima biznismen koji je koristio ofšor kompaniju da bi preuzeo domaće preduzeće, koga bi potom lišio imovine, prebacio je u inostranstvo, a radnici su ostajali bez posla. 

„Global Financial Integrity“ navodi da je 51 milijarda dolara nelegalno iznijeta iz Srbije od 2001. do 2010. godine. Hadson sumnja da se novac koji je završio na ofšor računima može ikada povratiti.

"Kao što je „Global Financial Integrity“ objavio, na desetine milijardi dolara je opljačkano, prebacivanjem nelegalnim putem iz Srbije na ofšor račune, što govori o razmjerama takve nezakonite prakse", istakao je Hadson.