Ovaj akt, koji je poslat na dalje postupanje Ustavnoj komisiji Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, treba da omogući i jeftiniji i efikasniji rad institucija, pravedniju raspodjelu javnih prihoda i ravnomerniji regionalni razvoj.
Član Ekspertske grupe, koja je oformljena na inicijativu Ambasade SAD u BiH, Vehid Šehić kaže da bi Federacija novi ustav trebalo da dobije nakasnije do kraja godine.
Banjalučki list piše da je najinteresantnije i, po svemu sudeći ključ za dogovor i saglasnost političkih faktora u BiH, to da se Ekspertska grupa, ipak, nije bavila ukidanjem pojedinih kantona, kojih ima deset, čemu se eksplicitno protive stranke sa hrvatskim predznakom.
"Novim ustavom se ne određuje broj kantona, iako mi smatramo da treba razmišljati o smanjenju tog broja. Dakle, u ustavu nismo rekli koliko kantona, o tome će odlučiti politika", pojašnjava Šehić.
Kao jednu od najznačajnijih "poluga" novog ustava FBiH, on izdvaja rješenje o onemogućavanju bilo kakvih blokada rada institucija države, što je sada veliki problem za njeno funkcionisanje.
Ustavni preldozi su, kako je rekao, takvi da će neminovno dovesti do pravednije raspodjele javnih prihoda. Data su mnogo veća ovlašćenja jedinicama lokalne samouprave, a napravljene i jasne razlike među kantonima koji imaju do 50.000 stanovnika i onih preko 50.000, pa je srazmjerno tome smanjen broj poslanika.
Predsjedavajući Ustavne komisije Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Mahmut Alagić ističe da Nacrt novog ustava u parlamentarnu proceduru ide po planu, a stranke će, ako žele, imati mogućnost djelovanja kada to dođe na dnevni red u parlamentu. Dosad ponuđene ideje o uređenju Federacije umnogome se razlikuju od stranke do stranke, pa će, samim tim, biti teže doći i do konačnog rješenja.
Ono što je izvjesno jeste da bi i sama ideja o ukidanju kantona, za šta se zalažu pro-bošnjačka Socijaldemokratska partija i još neke stranke, a protive Hrvatska demokratska zajednica i HDZ 1990, mogla izrasti u još jedan nacionalni i politički problem.
Zato ima mišljenja, piše list, da će bez miješanja stranog faktora, a naročito pomoći i "sugestija" američke ambasade, koja je i pokrenula ovo pitanje, domaći politički predstavnici teško doći do novog ustava FBiH.