Dodik: Jasan stav o
Milorad Dodik

Slučaj Sejdić-Finci

Dodik: Jasan stav o "Sejdić-Finci"

Narodna skupština RS podržala dosadašnje aktivnosti političkih predstavnika iz RS u razgovorima o sprovođenju presude suda iz Strazbura o slučaju Sejdić-Finci.

Skupština je dala podršku uspostavljanju sistema koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini (BiH). 

Skupština očekuje od predstavnika RS da učestvuju u postizanju dogovora kojim će se pomenuta pitanja riješiti i poziva i druge strane u BiH da u duhu kompromisa omoguće nastavak evropskih integracija te zemlje.

Nakon cjelodnevne rasprave o ovim pitanjima usvojeni su zaključci u kojima se pozdravlja i činjenica da su sve političke partije iz RS ranije konsenzusom zauzele stav da je u sprovođenja presude Evropskog suda potrebno definisati da se član Predsedništva BiH iz RS bira na toj teritoriji kao jednoj izbornoj jedinici direktnim glasanjem bez nacionalnog prefiksa. 

Narodna skupština RS smatra da su stavovi tog entiteta o pitanju uspostavljanja sistema koordinacije procesa evropskih integracija u BiH dobar okvir koji čuva ustavne nadležnosti RS, istovremeno omogućavajući efikasno sprovođenje procesa evropskih integracija u BiH. 

Usvojenim zaključcima na posebnoj sjednici Skupština je omogućila da taj entitet ima definisan stav za sastanak BiH političara sa predstavnicima EU u Briselu 10. oktobra. 

Sjednici nisu prisustvovali poslanici Srpske demokratske stranke (SDS) jer njihov predsjednik Mladen Bosić, koji je s predsjednikom RS Miloradom Dodikom učestvovao u razgovorima u Briselu, nije pozvan da se obrati entitetskom parlamentu, što u SDS vide kao pokušaj njegovog omalovažavanja.

Prethodno se Skupštini obratio predsjednik RS i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Dodik upozorivši da će isključenje BiH iz Saveta Evrope ponovo biti na dnevnom redu, ako se u BiH u nekom razumnom roku ne nađe političko rješenje za sprovođenje presude "Sejdić-Finci", kojom treba da se ukine nacionalna diskriminacija iz izbornog procesa. 

Predsjednik RS je Skupštini RS predložio usvajanje sedam zaključaka kojima bi trebalo da se podrže aktivnosti srpske strane o primeni presude "Sejdić-Finci". 

Milorad Dodik smatra da su stavovi srpskih stranaka o principima uspostavljanja sistema koordinacije procesa evropskih integracija u BiH dobar okvir koji čuva ustavne nadležnosti RS i omogućava efikasno sprovođenje evro-integracije BiH. 

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da predstavnici RS imaju jasan stav u vezi sa sprovođenjem presude "Sejdić-Finci" i da će podržati svaki dogovor o tome bošnjačkih i hrvatskih političara u Federaciji BiH. 

Dodik je na posebnom skupštinskom zasjedanju u Banjaluci naveo da su sve političke partije iz RS ranije zauzele stav da se član Predsedništva BiH iz Republike Srpske bira na teritoriji tog entiteta kao jednoj izbornoj jedinici direktnim glasanjem, bez nacionalnog prefiksa. 

"Navedeni stav je ocijenjen prihvatljivim sa aspekta sprovođenja presude od strane Venecijanske komisije, kao i od samih podnosilaca apelacije i zvaničnika EU", naveo je Dodik. 

Dodik je pozvao i ostale strane u BiH da u duhu kompromisa omoguće nastavak evro-integracije. 

On je poručio da se sazivanjem posebne sednice Skupštine RS o tim pitanjima želi "afirmisati Dejtonski princip koji su zabranjivali raniji visoki predstavnici, a to je da se sva pitanja koja se tiču nadležnosti entiteta i BiH donose na bazi usaglašavanja strana-potpisnica Dejtonskog sporazuma iz BiH". 

Predsjednik RS još je kazao da političari iz BiH 10. oktobra u Brisel treba da dođu s jasnim dogovorom o presudi "Sejdić-Finci" i ponovio da je RS jedinstvena u stavu da se ta odluka prilagodi Ustavu BiH. 

Dodik je istakao da je neophodno da RS odobri svojim predstavnicima u zajedničkim organima BiH da glasaju za amandman na Ustav BiH da bi se omogućila primena presude "Sejdić-Finci" tako da pripadnici manjina mogu da budu birani u Predsedništvo i Dom naroda BiH. 

"Ovo je prvi put da se interveniše u Ustav i da se diraju izvorne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma. Zaključcima koje sam predložio parlamentu RS, daje se podrška tom procesu i njegovom završetku, kao i da predstavnici RS glasaju za ustavne promjene", kazao je on. 

Dodik je podsjetio da bi BiH zbog nesprovođenja te presude mogla da bude izbačena iz Savjeta Evrope. 

Posebnu sjednicu parlamenta napustili su poslanici SDS, najveće opozicione stranke, jer njihov lider Mladen Bosić nije pozvan da govori u parlamentu, iako je s Dodikom učestvovao u pregovorima u Briselu.

(B92)