Južni plinski koridor najvažnija je tema drugoga dana Croatia foruma u Dubrovniku. Ovo je za regiju vrlo važan energetski projekt kojim bi Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Crna Gora dobile novi pravac za snabdijevanje i pristup dodatnim količinama prirodnog plina iz Azerbejdžana.
Od Albanije, preko Crne Gore, uz samu granicu BiH i kroz Hrvatsku do Splita - to je za sada dogovoreni put Jadransko-jonskog gasovoda, dugog 516 kilometara.
Do potrošača u regiji trebao bi dovoditi plin iz, tom sirovinom bogatog, Kaspijskog bazena. U prvom kvartalu 2014. trebao bi biti gotov razrađeni poslovni model i studija isplativosti.
Ideja je stara sedam godina, a i na Croatia forumu u Dubrovniku još se razrađuju pojedinosti. Konkretni put gasovoda, kažu i političari, treba odrediti ekonomija.
„Nema razloga da mi povlačimo više lijevo ili desno cijev, ukoliko će to na kraju biti skuplje konačnom potrošaču, ukoliko će čovjeku koji otvori taj plin kod kuće, stajati skuplje zato što, recimo, deset kilometara ide kroz dubrovačko zaleđe ili pod morem, a ne kroz Hercegovinu“, smatra bh. ministar vanjskih poslova Zlatko Lagumdžija.
Jadransko- jonski gasovod priključio bi se na Transjadranski gasovod u Albaniji do koje bi azerbejdžanski plin dolazio kroz blizu 800 kilometara cijevi.
Potrebna različitost
Oba gasovoda su strateški važni projekti kojima se otvara novi energetski transportni koridor za cijelu regiju jugoistočne Europe. To znači dodatne količine prirodnog plina iz novih kaspijskih i srednjoistočnih izvora, pa potrebnu različitost u pravcima nabavke sirovine za kojom potrebe samo rastu.
Projekt je dobio i načelnu potporu Evropske komisije.
„Viđen je kao projekt koji faktički uvodi plin u Europu, nije neka samo regionalna priča. S druge strane, naš je stav i viđenje da je to projekt koji apsolutno otvara mogućnosti za sve naše susjede, ali naročito i za zemlje srednje i istočne Europe“, ističe Vesna Pusić, ministarka vanjskih poslova Hrvatske.
Iako zasad postoji samo na papiru, Južni plinski koridor, slažu se ministri zemalja regije, kada se ostvari - učvrstit će sigurnost snadbjevanja i građanima omogućiti jeftiniji plin.
(AlJazeera)