"Rezultat avgustovskih izbora od prije četiri godine nije donio kvalitativne promjene, nego zamjene u formi partija i pokreta koje oponašaju manir vladanja do 2020. godine", kazao je Begović za Portal RTCG.
On ocjenjuje da partitokratija ostaje osnovna privredna djelatnost koja dominantno odlučuje i oblikuje odnose u svim sferama života.
"Ako postojećim partijama uklonite odnos prema evropskim integracijama i vladavini prava prožet demagogijom, preovladavaju nepotizam (hronično zapošljavanje srodnika), konflikt interesa i korupcija", kazao je univerzitetski profesor u Norveškoj.
On smatra da upravo zbog toga, većina partija želi očuvati "status quo".
Kaže i da bi potencijalni napredak Crne Gore (u formi dobijanja IBAR-a) na putu demokratizacije, ujedno značiti gubitak trenutno uspostavljenih monopola u sistemu javne uprave i državnih kompanija.
"Saobrazno navedenom, građani su prinuđeni da kroz klijentelistički odnos obezbijede minimum uslova za život koji je ispod svakog standarda", kazao je Begović.
Poređenja radi Begović ukazuje da dok u Norveškoj, gdje je on univerzitzetski profesor, za greške funkcioneri sami podnose ostavke, u Crnoj Gori bivaju nagrađeni.
Ističe da u Crnoj Gori koncept odgovornosti ne stanuje.
Podsjećamo, građani Crne Gore na dnu su tabele Evropske studije vrijednosti (European Value Survey) koja se odnosi na pitanje koliko im je važno da žive u zemlji kojom se upravlja demokratski. Od 27 zemalja u kojima je vršeno istraživanje, Crna Gora je na 25. mjestu sa ocjenom 7.91.
RTCG
Komentari