„Kupovina ’rafala’ nije akt nepoštovanja vojne neutralnosti Srbije, već čin odgovornosti za odbranu zemlje i bezbednost svih naših građana“, objavilo je Ministarstvo 10. aprila.
Prethodno je 9. aprila predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom službene posete Parizu najavio da će ugovor sa Francuskom o kupovini lovaca „rafal“ (rafale) koje proizvodi Daso (Dassault) biti potpisan u naredna dva meseca.
Taj aranžman kritikovao je deo opozicije, prvenstveno konstatujući da je Francuska članica NATO saveza i tvrdeći da bi se Srbija kupovinom francuskih aviona svrstala u tu alijansu.
Ministarstvo je odgovorilo da se proklamovana vojna neutralnost Srbije pre svega odnosi na opredeljenje da ne pristupa nijednom postojećem vojnom savezu, kao i da odluke o pitanjima odbrane donosi samostalno.
„Ocene iznete u javnosti da predmetna nabavka predstavlja kršenje vojne neutralnosti Srbije krajnje su neutemeljene i nekompetentne“, navelo je Ministarstvo.
'Cena, tri milijarde evra'
MOD je podsetio da je Srbija u proteklim godinama od raznih zemalja nabavila savremene letelice, raketne i elektronske sisteme, radare i borbena vozila, i precizirao da je ta vojna tehnika stigla iz Ruske Federacije, Kine, Sjedinjenih Američkih Država, Španije i Francuske.
Analitičari za vazduhoplovstvo u sredu su za domaće medije procenili da bi nabavka eskadrile od 12 „rafala“ i prateće opreme Srbiju koštala oko tri milijarde evra.
Nemanja Starović, državni sekretar u Ministarstvu odbrane, izjavio je da bi realizacija ovog posla bila finansijski najobimnija akvizicija u modernoj istoriji Vojske Srbije.
„Na tome se radi godinama ali preostaju razgovori o finansijskom delu aranžmana jer su u pitanju veoma zamašna sredstva”, rekao je Starović u sredu za Televiziju Prva.
Srbija je od decembra 2006. godine članica NATO programa Partnerstvo za mir. Krajem 2007. proglasila je vojnu neutralnost skupštinskom Rezolucijom o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka.
U poslednjih deset godina Srbija je održala desetine zajedničkih vojnih vežbi sa državama NATO saveza, uključujući Sjedinjene Američke Države, kao i sa Ruskom Federacijom i Belorusijom. Od invazije Rusije na Ukrajinu pre više od dve godine, Srbija ne učestvuje u vojnim vežbama ni sa Istokom ni sa Zapadom.
Izuzetak je napravila 2023. kada je na svojoj teritoriji 15 dana vežbala sa SAD i drugim NATO zemljama u manevrima pod nazivom „Platinasti vuk“ održanim u vojnoj bazi „Jug“.
IZVOR:Slobodna Evropa
Komentari