Dostojanstveni rad se temelji na uvjerenju da su za stvaranje najboljih perspektiva za društveni napredak i razvoj nužne sve četiri njegove komponente: zapošljavanje, prava, zaštita i dijalog.
Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS rekao je da je u vremenu neoliberalnog kapitalizma, dostojanstven i siguran rad zamijenjen je nesigurnim radom.
“Nesiguran rad vrlo je lako prepoznati. On se javlja kroz različite načine: zapošljavanje preko agencija, sklapanje ugovora na određeno vrijeme, ustupanje poslova drugim preduzećima, podugovoravanje poslova i to su samo od nekih oblika koji su postala svakodnevna praksa u preduzećima Republike Srpske”, rekao je Belenzada.
Ističe da su oni su postali primarni načini kako da poslodavci ostvare što više profita, uz što manje troškova prema radniku.
“Ubjeđenja smo da će u novi Zakon o radu o kome se zadnje vrijeme priča, biti obrađeno poglavlje koje se odnosi na veću liberalizaciju tržišta rada, odnosno lakše otupuštanje i primanje radnka. Uvođenje nesigurnog rada dovodi do ukidanja pojedinih prava radnika, samim tim i do nesigurnosti radnika i njegove porodice za egzistenciju”, ističe predsjednik Konfederacije sindikata RS.
RAD I SLOBODNI DANI
Prema istraživanju portala Posao.ba koje je sprovedeno prije skoro dvije godine utvrđeno je da veliki broj zaposlenih u BiH bez slobodnih dana ali i bez naknade za rad za vrijeme praznika. Ovo je samo jedan pokazatelj nepovoljno položaja radnika u BiH.
“Zaposleni građani BiH ne ostvaruju pravo na sve zakonom propisane neradne dane za vrijeme praznika. Preko 60 posto zaposlenih stanovika BiH koristi priliku ‘spajanja’ neradnih dana a onima koji rade za vrijeme praznika naknada pak izostaje.
Tako zaposleni u privatnom sektoru BiH, njih 68 posto ima slobodne dane za vrijeme međunarodnih praznika. Preostala 32 posto ispitanika to pravo ne ostvaruje jer se ne poštuju svi ili se uopšte ne poštuju međunarodni praznici, od čega 7 posto ispitanika radi jer to priroda njihovog posla zahtijeva.
“Za vrijeme državnih praznika pravo na slobodne dane ostvaruje 59 posto ispitanika. To ukazuje na činjenicu da 41 posto ispitanika ne ostvari pravo na slobodne dane, od čega je 10 posto ispitanika vezano za posao radi njegove prirode. Slična je situacija i sa vjerskim praznicima, gdje 73 posto ispitanika ostvari pravo na slobodne dane, dok 6 posto radi zbog prirode posla. Preostalih 21 posto ipak ne ostvari svoje pravo na slobodne dane.”, istaknuto je u ovom istraživanju.
59 posto zaposlenih u javnom sektoru izjasnilo se da za vrijeme međunarodnih praznika dobiju po jedan slobodan dan a 39 posto po dva dana.
“88 posto ispitanika za vrijeme državnih praznika ima po jedan slobodan dan, a tek osam posto po dva. 61 posto zaposlenih u javnom sektoru dobije po jedan slobodan dan za vrijeme vjerskih praznika, dok 32 posto po dva dana. Veoma je nizak udio zaposlenika koji dobiju više od 2 slobodna dana: za vrijeme međunarodnih praznika 6 posto, državnih 4 posto te vjerskih praznika 7 posto”, ističe se.
STATISTIKA: NEZAPOSLENI I ZAPOSLENI
Podsjetimo da je u BiH 31. avgusta bilo 555.820 lica na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja, tako da je u odnosu na prethodni mjesec broj nezaposlenih bio veći za 2.831 ili 0,51 odsto.
Od ukupnog broja ljudi koji službeno imaju posao u BiH gotovo 40 posto njih radi u velikim kompanijama sa više od 250 zaposlenih, dok su daleko manji postoci zaposlenih u sektorima malog, srednjeg i mikro preduzetništva, ukazali su posljednji podaci Agencije za statistiku BiH.
Precizne cifre Agencije za statistiku BiH kažu da čak 38,3 posto zaposlenih u BiH radi u velikim preduzećima.
ŠTRAJK U OSNOVNIM ŠKOLAMA FBIH
U svim osnovnim školama u Federaciji BiH danas će biti organizovan štrajk upozorenja pod motom '”Vratite dostojanstvo radnicima Osnovne muzičke škole na Ilidži'”, a povodom Svjetskog dana dostojanstvenog rada.
Predsjednik Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH Selvedin Šatorović prošle sedmice je u Sarajevu na akademiji povodom Svjetskog dana nastavnika kazao da je ovaj potez pokrenut iz razloga što zaposlenici u Osnovnoj muzičkoj školi na Ilidži trpe neviđenu torturu od organa rukovođenja te škole.
Najavio je da će 17.000 protestnih radnika u osnovnim školama Federacije BiH polusatnim štrajkom izraziti solidarnost i podršku kolegama koji se u muzičkoj školi na Ilidži bore za dostojanstven rad.
“Očekujemo adekvatnu reakciju nadležnih organa, Ministarstva obrazovanja, nauke i mladih Kantona Sarajevo”, rekao je Šatorović.
Štrajkovi, obustave rada, nezadovoljtsvo radnika svakodnevnica je u BiH, jer mnogi zaposleni rade za minimalne plate sa kojima jedva preživljavaju.
SVJETSKO ISTRAŽIVANJE: NAJBOLJI USLOVI ZA RAD
Švajcarska, Finska i Singapur su države koje najbolje tretiraju svoje radnike sudeći prema izvještaju 'Human Capital Report' Svjetskog ekonomskog foruma.
Mapa uslova rada
Ta organizacija je rangirala države u četiri područja: obrazovanje, zdravstvo, zaposlenost i 'okruženje'.
Prema ovom izvještaju najbolji radni uslovi su u Sjevernoj Evropi. Autori su kreirali 'Human Capital Index' temeljen na 51 varijabli te ustanovili kako najviše prostora za poboljšanje ima na Bliskom istoku i u Africi.
U top 10 država za radnike su se uz Švajcarsku, Finsku i Singapur još smjestile i Holandija, Švedska, Njemačka, Norveška, Ujedinjeno Kraljevstvo, Danska i Kanada.(buka.com)