Radnice Borca štrajkuju glađu ispred Suda BiH
Ilustracija

Traže procesuiranje odgovornih za propast zeničkog preduzeća

Radnice Borca štrajkuju glađu ispred Suda BiH

Pedesetak bivših radnica fabrike konfekcije Borac iz Zenice provele su noć ispred zgrade Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine u Sarajevu, pokušavajući ukazati na to da pravosuđe mora procesuirati lica koja su odgovorna za propast njihovog preduzeća, prenosi agencija Srna.

„Promrzle smo, zbog hladnoće ne osjećamo više ni noge ni ruke. Ovdje ima žena koje su ranije operisale kičmu ili nešto drugo, a ovo će nas još više koštati zdravlja. Mi smo do sada sve izgubile, pa i zdravlje, ovo je posljednji trzaj“, izjavila je za portal Klix u utorak ujutro jedna od radnica Ifeta Hajdarević.

„Ne znam da li će nas danas ovdje neko primiti, ali mi nećemo odustati dok ne porazgovaramo s nekim, pa ako treba spavaćemo tu još pet dana.“

Prema njenim riječima, nekim radnicama tokom noći narušeno je zdravstveno stanje, s obzirom na nisku temperaturu i na to da štrajkuju glađu, pa je nekoliko žena zatražilo ljekarsku pomoć u sarajevskim zdravstvenim ustanovama.

Rasprodaja imovine

Ona je dodala da su mještani koji žive u blizini ponudili pomoć radnicama.

Hajdarević kaže da ogorčene radnice očekuju sastanak sa zvaničnicima pravosudnih institucija BiH, ali da još nemaju zakazan termin, niti znaju ko će im biti sagovornik.

U Borcu je prije četiri godine bez posla ostalo oko 200 radnica nakon što je firma otišla u stečaj.

Stečajni postupak trajao je tri godine, imovina firme je rasprodata, ali su radnici ostali bez tog novca, a ni staž im nije uvezan.

Bivšim radnicama ništa nije donio ni raskid privatizacijskog ugovora sa travničkim Borcem, u čijem je sastavu svojevremeno poslovala i zenička fabrika, iako su upravo one ukazale na brojne nezakonitosti u privatizaciji ovog kombinata.

Urgencije advokata

Zbog svega toga, prije osam mjeseci one su podnijele prijavu Tužilaštvu BiH.

Hajdarević je za agenciju Anadolija u ponedjeljak izjavila kako su se radnice sastale sa svojim advokatom, ali da ih nije niko htio primiti u Sudu.

„Na urgencije advokata niko nije odgovorio, čak su mu rekli da on vrši veći pritisak, iako bi po proceduri Sud trebao da nas pozove. Štrajkujemo glađu i nastavićemo dok nas neko ne primi i dok se ne pokrene taj postupak“, izjavila je Hajdarević.

„Sve su nam uzeli. Osam godina staža nam nije uplaćeno do stečaja. Stečajna upravnica je isprodavala i pokretnu i nepokretnu imovinu i rekla nam je da mi nećemo biti namireni ni sa čim, i tako smo mi krenuli u borbu za pravdu.“(Al jazeera)