Kako se navodi, vanredno stanje se „za sada“ neće podržavati, što znači da prestaje u osam sati uveče po srednjeevropskom vremenu, koje se odnosi i na Pariz, odnosno u pet sati ujutro u utorak, u časovnoj zoni Nove Kaledonije.
Međutim, noćni policijski čas ostaje na snazi, a zabranjena su sva putovanja od šest uveče do šest ujutro po lokalnom vremenu, osim za javne službenike, ljekare, službe hitne pomoći i radnike u službama od javnog interesa koje rade u noćnim smjenama, rekao je komesar Nove Kaledonije Lui le Frank i dodao da ostaje i zabrana javnih okupljanja, prodaje alkohola i transportovanja i nošenja oružja.
Na Novoj Kaledoniji postoje dva suprotstavljena tabora: starosjedelačko pleme Kanaka, koje se zalaže za nezavisnost i potomci francuskih kolonista i kasniji doseljenici, koji se zalažu za to da francuska uprava ostane.
U posljednjih deset godina bilo je nekoliko referenduma za nezavisnost, na kojem su u većini bilo protivnici nezavisnosti. Međutim, kada je Makronova vlada najavila ustavne reforme izbornog sistema, na ostrvu su izbili protesti iz straha da će glasači iz redova Kanaka biti – marginalizovani.
Posle velikih nereda, zaveden je policijski čas, a Makron je otkazao svoje redovne obaveze i krajem prošle sedmice hitno odletio za Novu Kaledoniju. Tom prilikom je rekao da neće insistirati na sprovođenju sporne reforme, i da je moguće da dođe do još jednog referenduma.
Vlada u Parizu je saopštila da bi još 480 žandarma trebalo da dođe na arhipelag „u nekoliko narednih sati“.
Među sedmoro poginulih u neredima su tri kanačka starosjedeoca i dva žandarma – od kojih je jedan poginuo usljed slučajnog samoopaljenja oružja, saopšteno je iz Pariza.
Nova Kaledonija je francuska kolonija od 1853. godine.
Komentari