Malala osvojila nagradu Saharov
Malala Yousafzai čudom je preživjela teško ranjavanje

Malala primjer

Malala osvojila nagradu Saharov

Pakistanska tinejdžerka Malala Yousafzai, kojoj su talibani pucali u glavu zbog zalaganja za prava na obrazovanje, dobitnica je nagrade EU-a za ljudska prava.

Pakistanska 16-godišnja aktivistica za ljudska prava i prava žena Malala Yousafzai osvojila je nagradu Saharov, koju Europska unija svake godine dodjeljuje borcima za ljudska prava. 

"Izabravši je za nagradu, Europski parlament uvidio je nevjerovatnu snagu ove mlade žene. Malala se hrabro zalaže za prava sve djece da se školuju. Čudesno se oporavila od napada Talibana i sada u cijelom svijetu zastupa to elementarno pravo. Ne zaboravimo da je ona još ugrožena u Pakistanu", rekao je predsjedavajući Europskog parlamenta Martin Schulz. 

On je podsjetio da skoro 250 milijona devojčica širom svijeta ne smije ići u školu, i da je Malala "primjer koji nas podsjeća na dužnost i odgovornost" za pravo djece na školovanje.

Nagradu Saharov za slobodu misli Europski parlament dodjeljuje od 1988. godine, a nazvana je tako u čast i sjećanje na sovjetskog naučnika i disidenta Andreja Saharova.

Između ostalih, dosadašnji dobitnici bili su Nelson Mandela i Aung San Suu Kyi. Svečana dodjela nagrade zakazana je za 10. prosinca u Strasbourgu. 

Među kandidatima i Snovden 

Ove godine uz Malalu je za nagradu Saharov bio nominiran i Edvard Snovden, bivši zaposleni američke Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA). 

Snovden je stekao svjetsku slavu, nakon što je medijima dostavio podatke o tajnim programima američke Vlade za nadzor nad telekomunikacijama širom svijeta. Nakon što su ga američke vlasti optužile za izdaju, Snovden je pobjegao u Rusiju, gdje je dobio politički azil. 

U užem izboru bili su i bjeloruski disidenti Ales Bjalacki, Edvard Lobau i Mikola Statkevič, koje nekadašnje vlasti već tri godine drže u zatvoru zbog učestvovanja u antivladinim demonstracijama. 

'Nisam zaslužila Nobela' 

Malalu je prošle godine teško ranio talibanski borac, koji joj je pucao u glavu zato što se zalagala za pravo obrazovanja djevojčica i žena. 

Nakon toga hiljade Pakistanaca izašli su na ulične proteste noseći Malaline fotografije i transparente s porukama o njezinoj hrabrosti i solidarnosti koju osjećaju. U međuvremenu se Malala preselila u Veliku Britaniju, gdje se oporavljala od ranjavanja i gdje je nastavila s aktivizmom. 

Malalu mnogi vide kao glavnog favorita za osvajanje Nobelove nagrade za mir, ali ona smatra kako tu nagradu još nije zaslužila. 

"Ima puno ljudi koji zaslužuju Nobelovu nagradu za mir i mislim da imam još dosta da radim. Mislim da nisam učinila dovoljno da bih osvojila Nobela za mir", rekla je Malala, koja je postala globalni ambasador za prava djece na obrazovanje. 

Malali su već uručene Međunarodna dječja nagrada za mir i nagrada za promoviranje ljudskih prava organizacije Amnesty International.