Sedam zdravstvenih dobrobiti nane
Osim izraženog vitamina A (4250 IU na 100 grama) većina zdravstvenih dobrobiti nane dolazi od njenog sadržaja eteričnog ulja, uključujući flavonoide, mentol i terpene. Ta jedinstvena nutritivna struktura daje ovoj cvjetnoj biljci sljedeće dobrobiti:
1. Jača imunitet
"Polifenoli i flavonoidi dvije su dobro proučene grupe biljnih supstanci koje se nalaze u nani. Zajedno s mnogim drugim antioksidansima održavaju ćelije zdravima i slobodnima od bolesti", objašnjava dijetetičarka Rhyan Geiger dodajući kako ove bioaktivne supstance takođe pomažu u smanjenju upala, dodatno jačajući imunološki sistem.
2. Podržava oralno zdravlje
Postoji dobar razlog zašto se nana dodaje u mnoštvo proizvoda za oralnu njegu. Ne samo da osvježava dah, već ulje paprene nane takođe obiluje antibakterijskim, antifungalnim i antibiofilmskim svojstvima za sprječavanje ili pomoć u liječenju niza problema s oralnim zdravljem. Sve nabrojene dobrobiti opravdavaju čestu upotrebu ove popularne biljke u modernoj stomatologiji.
3. Podstiče bolje zdravlje očiju
Budući da je dobar izvor vitamina A, nanu možemo da povežemo sa zdravljem očiju. Ovaj vitamin, topiv u mastima, igra ulogu u nekoliko sistema potrebnih za optimalnu funkciju oka. Vitamin A takođe pomaže u zaštiti od određenih očnih bolesti, poput makularne degeneracije.
4. Zdravlje mozga i dobar san
Novija istraživanja su otkrila da nana pozitivno utiče na nekoliko aspekata zdravlja mozga i spavanja. Kontrolno ispitivanje iz 2018. otkrilo je da paprena nana poboljšava kognitivne funkcije i smanjuje mentalni umor. U međuvremenu, istraživanje rađeno na studentima univerziteta iz 2021. pokazalo je da unos nane poboljšava pamćenje i kvalitet sna, a istovremeno smanjuje znakove stresa i tjeskobe.
5. Poboljšava zdravlje crijeva
Nana je takođe povezana s poboljšanim zdravljem crijeva kao relaksant mišića za cijeli gastrointestinalni trakt. Pokazala se odličnom za gotovo sve probleme s probavnim sistemom, od gasova i nadutosti do zatvora i proliva. Osim toga, istraživanje je pokazalo da je ova biljka posebno korisna kod simptoma sindroma iritabilnog crijeva, piše Jutarnji list.
6. Pomaže zdravlju srca i metabolizma
Dijetetičarka Geiger smatra da nana može povoljno da djelujei i kod hroničnih bolesti srca i dijabetesa i to zbog činjenice da je prepuna antioksidansa.
7. Podržava zdravlje disajnog sistema i sinusa
Nana može da podstakne bolje zdravlje disajnih puteva i sinusa i to zbog njenih antibakterijskih i antivirusnih svojstava koja pomažu u borbi protiv uzroka iritacije ili infekcije. Takođe, nana djeluje kao sredstvo za iskašljavanje koje pomaže kod uporne sluzi i šlajma i tako ublažava kašalj. Za ovom moćnom biljkom ćete rado posegnuti i u slučajevima upaljenog grla i bolova u tijelu.
Koliko nane dnevno konzumirati?
Iako nema zvaničnih preporuka koliko je ove biljke dnevno potrebno konzumirati da bismo iskoristili sve zdravstvene dobrobiti, sigurno je da u nani možete uživati svakodnevno. Čak i ako ste tokom dana uživali ispijajući nekoliko šoljica čaja od mente, ovu biljku možete bez straha koristiti i u drugim recepturama.
"Dodajte mentu salati od lubenice i krastavca, smutiju, vodi ili čak pestu. Nana takođe može biti ukusan dodatak supama i pekarskim proizvodima", savjetuje Geiger.
I dok će neki uživati žvačući svježe listove nane kao prirodnu alternativu žvakaćim gumama ili vodicama za svježi dah, drugi će ovu biljku odlučiti da koriste u aromaterapijske svrhe. Svakako, ako nanu koristite kao eterično ulje na svojoj koži, ne zaboravite da ga prethodno razrijedite u baznom ulju poput kokosa ili jojobe kako biste spriječili iritaciju.
Izvor Vijesti
Komentari