Ukoliko Srbija do kraja godine ne odobri uvoz cigareta iz Hrvatske po sniženim tarifama, taj zahtjev će biti ugrađen u okvir za pregovore o pridruživanju, čija je izrada u toku.
Riječ je o godišnjoj kvoti od 1. 625 tona cigareta iz Firme duvana Rovinj, koje su na osnovu sporazuma CEFTA opterećene sa svega 15 odsto carine, što je gotovo četiri puta niže nego u slučaju cigareta iz drugih evropskih država, koje se carine sa 57 odsto.
Argument Srbije da je Hrvatska izlaskom iz CEFTA i pridruživanjem EU izgubila pravo na izvozne povlastice, pa stoga cigarete iz Rovinja treba cariniti po stopi koja važi za ostale članice, ne nailazi na razumijevanje u Briselu.
- Hrvatska sada traži da se zahtjev za održanjem postojećih niskih carinskih stopa uvrsti u pregovaračku platformu, u čemu ima podršku kako iz Evropske komisije, tako i iz Savjeta – tvrdi visoki funkcioner EU koji je želio da ostane anoniman.
U Briselu je uveliko u toku izrada pregovaračkog okvira koji će diktirati tempo i sadržaj pregovora o pridruživanju kada oni budu formalno budu otvoreni, što se očekuje krajem ove ili početkom sljedeće godine.
- Hrvatska je sada punopravna članica i mi smo dužni da je podržimo – objašnjava ovaj funkcioner.
Izrazito negativna ocjena srpskog stava o ovom pitanju uvršćena je i u godišnji izvještaj o napretku Srbije koji će Evropska komisija zvanično predstaviti u srijedu, 16. oktobra.
Srbija je tokom pregovora sa Hrvatskom koji su se ranije ove godine vodili u Briselu pokušavala da izdejstvuje da joj se u zamjenu za očuvanje niskih carina za hrvatske cigarete odobri veća kvota za izvoz šećera u EU, ali ni to nije odobreno.
Inače, u EU kažu da je običaj da zemlja koja ulazi u EU zadrži povlastice koje je na osnovu sporazuma sa trećim zemljama imala prije učlanjenja i da je Srbija to trebalo da ima u vidu prije nego što je ušla u spor sa Hrvatskom.
(Telegraf)