U Dubrovniku zasjeda Skupština NATO-a,raspravka o aktuelnim sigurnosnim pitanjima
Samit NATO-a u Dubrovniku

Uoči zasjedanja održano je niz bilateralnih sastanaka

U Dubrovniku zasjeda Skupština NATO-a,raspravka o aktuelnim sigurnosnim pitanjima

Lideri Alijanse, parlamentarci zemalja članica i hrvatski državni vrh raspravljaju o aktualnim sigurnosnim pitanjima.

U Dubrovniku je u petak počelo godišnje zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a. 

Lideri NATO-a, parlamentarci zemalja članica i hrvatski državni vrh raspravljat će u iduća četiri dana o aktuelnim sigurnosnim pitanjima. 

Parlamentarnu skupštinu NATO-a, koja se prvi put održava u Hrvatskoj, članici Saveza od 2009. godine, u petak poslije podne otvorili su glavni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen, hrvatski predsjednik Ivo Josipović i domaćin skupa, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko. 

Leko je ranije u petak razgovarao s Rasmussenom i istakao kako je Hrvatskoj važno to što je jedna od tema ovog zasjedanja politika proširenja. 

Poziv Bayleyja 

Predsjednik Parlamentarne skupštine NATO-a Hugh Bayley pozvao je svjetske sile, uključujući i sirijskog saveznika Rusiju, na potpuno uništenje sirijskog hemijskog oružja, ali je istakao da se rat u toj zemlji može zaustaviti samo pregovorima, jer je većina žrtava poginula od konvencionalnog naoružanja. 

"Zemlje koje podupiru rezoluciju Ujedinjenih naroda, uključujući i Rusiju, moraju sarađivati da se ona potpuno sprovede, a ženevski razgovori moraju rat u Siriji privesti kraju političkim rješenjem", rekao je Bayley na konferenciji za novinare uoči početka zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a.

Dogovor između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije doveo je do rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a o uništenju sirijskog hemijskog oružja, čime je uklonjena prijetnja američkom vojnom intervencijom na Siriju nakon hemijskog napada u predgrađu Damaska 21. augusta. 

"Šokantni napad zaslužio je i dobio zasluženi odgovor. Akcija jedne naše članice [SAD] dovela je do političkih posljedica i rezolucije UN-a, što je prvi put da je postignut dogovor na samom početku krize, uz jasne odrednice o zabrani hemijskog naoružanja", istaknuo je Bayley. 

Stanje u Siriji, gdje je više od 100.000 ljudi poginulo u dvogodišnjoj pobuni protiv predsjednika Bashara al-Assada, ocijenio je zabrinjavajućim, zbog velikog broja izbjeglica, što prijeti stabilnosti cijele regije. 

Hitna pomoć 

"U posjetu Jordanu ustanovili smo da postoji potreba za hranom i da polovina izbjeglica treba hitnu medicinsku pomoć. Moramo im pomoći, jer je nestabilnost potencijalno opasna za cijeli Mediteran", istaknuo je Bayley, koji je nedavno posjetio sirijske izbjeglice u toj Siriji susjednoj zemlji. 

Uz stanje u Siriji, tema višednevnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a bit će i tranzicija u Avganistanu te nova, vojno-savjetodavna misija Saveza u toj zemlji, nakon što se do kraja 2014. godine povuku međunarodna borbena postrojenja. 

Bayley je istaknuo da je u poboljšanju prilika u Avganistanu pomoglo i 280 hrvatskih vojnika i policajaca, koji učestvuju u operaciji ISAF-a, kao i njih dvadesetak u misiji KFOR-a na Kosovu, "štiteći mir i demokratske reforme u tim zemljama". 

Po njegovim riječima, Hrvatska ima odgovornu i vodeću političku ulogu u regiji, pomažući u provođenju politike "otvorenih vrata" prema susjednim zemljama koje se žele priključiti Savezu. 

"U posljednje dvije decenije iz zemlje koja je bila u ratu postali ste zemlja koja živi u miru, sa svim demokratskim vrijednostima. Čestitam vam na tome", rekao je Bayley. 

Na četverodnevnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a učestvuje oko 300 parlamentaraca iz zemalja članica i partnerskih država, s ukupno više od 600 ljudi.