„Naša je dužnost da odamo počast u sjećanju na preko 8.300 dječaka i muškaraca koji su sistematski ubijani u brdima oko Srebrenice“, navodi se u zajedničkom saopštenju zvaničnika EU.
Borelj i Varheji apelovali su na „lidere da odbace retoriku koja izaziva podjele i postupaju sa istinom, pravdom, povjerenjem i dijalogom“.
„Zacjeljivanje rana prošlosti zahtijeva priznavanje i poučavanje istorijskih činjenica, odavanje počasti i sjećanje na žrtve, identifikaciju onih koji se još uvek vode kao nestali i privođenje svih počinilaca pravdi. Ovo je ključno za suočavanje sa korijenima mržnje koja je dovela do genocida“, dodaje se u saopštenju.
„Moramo zajedno da gradimo mostove pomirenja. Među nama nema mjesta za one koji negiraju genocid, pokušavaju da prekrajaju istoriju i veličaju ratne zločince“, ističu Borelj i Varheji.
U saopštenju se navodi da je u martu 2024. Evropski savjet odlučio da otvori pregovore o pristupanju EU sa Bosnom i Hercegovinom (BiH).
„Ovo je ključna prilika za BiH da napreduje u reformama kako bi unaprijedila demokratiju, prosperitet i sigurnost za građane BiH i približila zemlju članstvu u EU“, dodaje se.
Borelj i Varheji su ponovili „nedvosmislenu opredijeljenost za budućnost BiH u EU kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje“.
U Memorijalnom centru Potočari sjutra će biti obilježena 29. godišnjica genocida nad Bošnjacima u i oko Srebrenice, koji su počinile srpske snage u julu 1995. godine.
Komentari