Doktorka Andrijana Ilić rekla je za RTS da visoke temperature, odnosno sunčeva toplota, djeluje na tijelo globalno i lokalno.
"Pregrijevanjem tijela dovodi do širenja krvnih sudova, do smanjenog protoka kiseonika kroz mozak i ljudi padaju u nesvijest, odnosno kolabiraju, a sa druge strane pregrijevanjem glave, pošto su temperature sigurno oko 40, dovodi do sunčanice“, objasnila je dr Ilić.
Prolaznicima koji se zadese pored osobe kojoj je pozlilo savjetuje da pozovu Hitnu pomoć, da ih okrenu na bok ako su bez svijesti, jer na taj način neće aspirirati ukoliko počnu da povraćaju, a biće im oslobođen disajni put.
„Probamo da ih koliko možemo raskomotimo i sve dok nijesu svjesni, ne treba im vodu davati jer oni ne mogu da piju, već ih samo blago hladiti – čelo, grudi, kožu, ruke, a sa druge strane, ukoliko dođu svijesti, lagano ih uspravimo, ukoliko ne povraćaju, da im damo vodu da piju“, navela je dr Ilić.
Ne izlazite bez vode i praznog stomaka
Ipak, najbolja je prevencija – piti dosta vode, u slučaju niskog pritiska piti mineralnu vodu i jesti slan doručak. Pred izlazak obavezno treba jesti. Kada se izađe, treba nositi kačket ili šešir, kako ne bi došlo do sunčanice.
„Kada dođu sa sunca kući, obavezno moraju pratiti sebe, da li su topli, da li ih boli glava, da li se javlja neka mučnina. Ukoliko su pospani i javi se mučnina i povraćanje, obavezno je javljanje neurologu u dežurnu ustanovu“, rekla je dr Ilić.
Ako je nekoga zadesio toplotni udar nikako ne smije da se hladi direktno alkoholom, već je najbolje natopiti peškire hladnom vodom i staviti na njih. Ako ste na ulici, kvasite pacijenta vodom koja nije ledena, raskomotite ga i budite uz njega do dolaska hitne pomoći.
Komentari