Josipović: Obnovimo povjerenje
Ivo Josipović

Otvaranje ere prijateljstva?

Josipović: Obnovimo povjerenje

Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović je, obraćajući se srpskim poslanicima, poručio da dvije države moraju da, u ime bolje budućnosti, obnove međusobno povjerenje.

Predsjednik Josipović je dodao da dve države i dva naroda moraju da zatvore istorijske stranice sukoba. 

Josipović je istakao da je i činjenica da je prvi predsjednik Hrvatske koji govori pred Skupštinom Srbije dokaz da su dvije države došle do tačke političkog sazrevanja i da su spremne da zatvore stranice sukoba i otvore eru prijateljstva. 

Obraćanju predsjednika Josipovića u Skupštini Srbije nisu prisustvovali članovi poslaničkog kluba DSS. 

"Stalno se vraćajući na otvorena pitanja, bez da ih zatvaramo, gubimo osjećaj za realnost", upozorio je Josipović, poručujući da je, uz svo poštovanje prema prošlosti, obostrana obaveza dvije države da se bave današnjicom i budućnošću svojih građana. 

Josipović je naglasio važnost uspostavljanja međusobnog povjerenja i saradnje i citirao reči pokojnog premijera Srbije Zorana Đinđića da "život ne može da čeka". 

"Kada sam ja bio mlad, vlakom se od Beograda do Zagreba putovalo četiri sata, a danas je potrebno sedam sati. Ta razdaljina se u Evropi prolazi za sat i po. Izgubili smo dvije generacije napretka i sada to moramo nadoknaditi", poručio je Josipović. 

Odnosi Srbije i Hrvatske bitni su za cijelu jugoistočnu Evropu, rekao je Josipović i obećao pomoć Srbiji i drugim zemljama u regionu na putu ka Evropskoj uniji. 

"Hrvatska će Srbiji i svim svojim susjedima pomoći koliko budu tražili i koliko budemo mogli", rekao je Josipović obraćajući se poslanicima u Skupštini Srbije. 

Josipović je rekao da ne misli da je odnos Srbije i Hrvatske presudan ili sudbinski, kako ga neki tumače, ali da je posebno važan u stvaranju osjećaja saradnje i da obe zemlje imaju odgovornost prema susjedima i Evropi. 

Hrvatski predsjednik je poručio da Srbiju čeka veliki napor pri ostvarenju evropskih ambicija, da su standardi jasni, ali i da mora postojati posvijećenost Evropske unije procesu proširenja na pošten i transparentan način. 

Josipović je rekao da je Hrvatska nakon godina napornog i zahtjevnog pregovaranja postala članica EU, da je bilo teško, ali da se isplatilo. 

"Uprkos sadašnjim ekonomskim teškoćama, siguran sam da je Hrvatska kroz proces pregovara postala bolje društvo", rekao je Josipović. 

Hrvatski predsjednik je kazao da nema drugog izbora osim saradnje, kojoj obe zemlje moraju biti posvijećene.

 On je rekao da su države izgubile "dvije generacije napretka", napominjući da se, kad je on bio mlad, vozom iz Zagreba do Beograda putovalo četiti sata, a da sad to putovanje traje sedam sati. 

"U Evropi se takve razdaljine prelaze za sat i po. Izgubili smo dvije generacije napretka i sad to moramo da nadoknadimo", kazao je Josipović. 

Prema njegovim riječima, države se moraju boriti za svoje interese, ali da moraju poštovati jedna drugu, jer su to dužne partnerima u Evropi, svijetu, ali i generacijama koje dolaze, sebi, svojim narodima i državama. 

Josipović je rekao da region zaslužuje više samosvijesti, vjere u svoje kapacitete i znanja, ali da zahtjeva i puno više discipline, fokusa i strateškog razmišljanja i planiranja. 

Hrvatski predsjednik je upozorio da se Hrvatska i Srbija ne smeju iscrpljivati stalnim gledanjem unazad i ne smiju biti taoci onih grupa koje žive od sukoba. 

Kao jedan od prioriteta, Josipović je pomenuo rješenje pitanja nestalih u ratnim sukobima devedesetih, kojih ima 1689. 

Prethodno, predsjednik Hrvatske se sastao s predsjednikom Skupštine Nebojšom Stefanovićem u Domu Narodne skupštine. 

Josipović će potom razgovarati i sa predstavnicima Udruženja izbjeglih i raseljenih lica.

Ranije danas, predsjednik hrvatske razgovarao je sa predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i premijerom Ivicom Dačićem. 

Nakon sastanka sa Nikolićem, predsjednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je da hrvatska vlada još nije donijela definitivnu odluku o tome da neće povući tužbu za genocid protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, dok je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić poručio da bi povlačenje tužbi uspostavilo potpuni mir između dvije države.

(B92)